top of page
  • Zdjęcie autoraEmotivo

7 pomysłów na wstrzyknięcie radości i rywalizacji w miejscu pracy

Czy masz wrażenie, że zabrakło Ci pomysłów na poprawę wydajności zespołu? Może nadszedł czas, aby wypróbować nowe, bardziej kreatywne podejście.

A gdybyś mógł zamienić codzienne zadania swoich pracowników w grę lub przyjazną konkurencję? Niektóre z czołowych firm wdrażają różne strategie „grywalizacji” w celu poprawy morale i koncentracji siły roboczej. I mówią, że to działa.

Na przykład OpenText stworzył system, w którym programiści IT zdobywają punkty i odznaki, dzieląc się informacjami, uczestnicząc w dyskusjach, wypełniając zadania itp. Po zaledwie kilku tygodniach 60 procent zespołu aktywnie uczestniczyło w programie i „było naprawdę zaangażowanych ”.

1. Utwórz loterię opartą na zasługach

Jeżeli zarządzasz zespołem i możesz w łatwy sposób mierzyć rezultaty pracy jej członków, to idealnym sposobem na nagradzanie najlepszych jest loteria. Może ona zawierać bonusy pieniężne, przedmioty o różnych wartościach, vouchery na atrakcje. Możliwości jest wiele. Możesz ustalić losowanie co tydzień, lub co miesiąc – ważne aby losy były adekwatne do wysiłku włożonego w pracę.

2. Onboarding przez zabawę

Zatrudniasz nowych pracowników i szukasz pomysłu na ciekawe wdrożenie? Niech sami się wdrożą 😉 Oczywiście z Twoją pomocą. Stwórz polowanie na informacje, na przykład daj nowym pracownikom listę rzeczy, które muszą zdobyć i listę miejsc, które muszą zwiedzić. W każdej lokalizacji zdobywają przedmiot, który potwierdza ich obecność w danym miejscu np. kubki, długopisy firmowe. Dzięki temu na starcie zyskujesz sympatię nowo przyjętych osób a one szybciej się wdrażają i przywiązują do miejsca.

3. Wykresu postępu

Jeżeli Twoja grupa realizuje projekt, to postaw przed nimi tablicę z wykresem ich postępu. Dodaj do niej znaczniki i cele a oni będą mogli je odznaczać gdy uda im się je zrealizować. Pamiętaj, aby zachować lekkość i zabawę; to nie powinno ich przytłaczać a motywować.

4. Spraw, aby szkolenie było interaktywne

Zaangażowanie pracowników jest wyzwaniem dla wielu firm, szczególnie w przypadku bardziej przyziemnych zadań. Jeżeli macie problem z wewnętrznym szkoleniem pracowników to wprowadźcie grywalizację, np. interaktywne filmy czy quizy. Inne podejście w formie zabawy sprawi, że będą bardziej zaangażowani i więcej wyniosą ze szkolenia!

5. Wprowadź w życie podstawowe wartości firmy

Nagradzaj pracowników kartami upominkowymi, którzy najlepiej reprezentują podstawowe wartości firmy. Twoja firma stawia na wartości rodzinne? Voucher do rodzinnego Parku Rozrywki sprawdzi się idealnie. Nie trzeba wiele, aby wprowadzić ludzi w ducha rywalizacji i zabawy.

6. Zbierz lepsze opinie pracowników

Ankiety pracownicze mogą być długotrwałe i nudne, ale potrzebne, szczególnie dla osób zarządzających. Pracownicy mogą zrezygnować z odpowiedzi z powodu napiętych harmonogramów lub braku zaangażowania. Wynagradzaj pracowników za wypełnienie ankiet kuponem „dzień dłuższej przerwy” lub „wyjdź godzinę wcześniej”. W ten sposób nie tylko zwiększysz liczbę ankietowanych ale bardzo prawdopodobne, że będą one bardziej pozytywne.

7. Postęp = nagrody

W przypadku wdrożenia lub dowolnego projektu deweloperskiego łatwo jest go podzielić na segmenty lub odznaki, które można wyświetlić w celu grywalizacji. Na przykład, za każdy postęp na drodze do celu, nagradzaj ludzi odznaką (pomyśl o oznaczonych kolorami pasach karate), która pokazuje ich postęp i zaangażowanie. Niewiele firm ma do tego odpowiednie systemy, ale można to zrobić „oldschool” z naszywkami, na przykład na tabliczkach znamionowych.

Szukacie ciekawych benefitów dla swoich pracowników? Napiszcie do nas. Porozmawiamy otwarcie o tym czego oczekujecie i jaki macie budżet. My zawsze znajdziemy złoty środek! Czy w waszych firmach istnieją benefity za osiągnięcia i realizowane cele?

bottom of page