top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Walczak

Atrakcje na eventy firmowe - jakie wybrać?

Wydarzenia firmowe to najskuteczniejsza forma integracji i motywacji pracowników. Powodzenie takiego eventu zależy w dużej mierze od atrakcji, które zaoferuje pracodawca. Istotnym jest, by były jak najlepiej dopasowane do uczestników i zaspokajały ich aktualne potrzeby. Jakie rozrywki podczas spotkania firmowego zorganizować, by zbudować silny zespół?


Jaką rolę odgrywają atrakcje na eventach firmowych?

Atrakcje są jednym z najistotniejszych elementów eventów firmowych. Umożliwiają stworzenie pozytywnej atmosfery, wpływają korzystnie na motywację pracowników, są najprostszą drogą do integracji, a także odskocznią i okazją do rozluźnienia po ciężkiej pracy. Odpowiednio dobrane do zespołu atrakcje mogą wpłynąć na poziom zaangażowania i zadowolenia pracowników, pomóc w budowie i utrwaleniu relacji oraz pozostawić przychylne wrażenie o firmie i pracodawcy.


W jaki sposób atrakcje na eventy wpływają na firmę?


1. Integrują zespół.

Aktywności, które można odbywać w grupie oraz wszelkie zabawy outdoorowe są skutecznym sposobem na nawiązanie relacji i zacieśnienie więzi między członkami zespołu. Pomagają także w integracji nowych pracowników.


2. Są źródłem rozrywki.

Wszelkie zabawy tematyczne, występy artystyczne, czy koncerty dostarczają uczestnikom ogromu rozrywki i wrażeń, które są niezwykle istotne w kwestii zachowania work-life balance.


3. Motywują.

Wybierając na event firmowy atrakcje związane z rozwojem osobistym, takie jak warsztaty, wystąpienia, prelekcje, sesje treningowe, itp., można zwiększyć motywację i zaangażowanie uczestników, wesprzeć rozwój ich umiejętności, wzmocnić silne strony i umożliwić pogłębienie wiedzy.


4. Umożliwiają odpoczynek.

Po włożeniu dużego wysiłku w domknięcie ważnego projektu, poradzeniu sobie z trudnym wyzwaniem lub po stresującym dniu w pracy, każdy potrzebuje przestrzeni do wypoczynku i odzyskania energii. Atrakcje dla pracowników w postaci masaży relaksacyjnych lub pobytów w SPA pozwolą znaleźć wytchnienie i zmotywować się do dalszej pracy.


5. Pozostawiają dobre wrażenie.

Ciekawe i interesujące atrakcje na eventach firmowych zwiększają prestiż firmy i budują pozytywne skojarzenia. Przekłada się to na lojalność wobec firmy, nie tylko wśród pracowników, ale także wśród klientów i kontrahentów.


Dlatego tak kluczowy jest dobór odpowiednich atrakcji, dopasowanych do profilu uczestników i celu, jaki firma chce osiągnąć, organizując event. Atrakcje, które pozytywnie wpływają na pracowników, przyczyniają się do sukcesu przedsiębiorstwa i zbudowaniu jego silnej pozycji.


Jak wybierać atrakcje na event firmowy?

Planowanie i organizacja atrakcji na eventy firmowe może być trudnym zadaniem, ponieważ wymaga przeprowadzenia małej analizy i dopasowania rozrywek do potrzeb i oczekiwań uczestników oraz posiadanego budżetu i celów takiego wydarzenia. Czym najlepiej kierować się przy wyborze atrakcji na event firmowy?


Ustal cel wydarzenia


Podstawową kwestią, jest ustalenie celu wydarzenia. Organizator może kierować się chęcią zbudowania lub wzmocnienia relacji pomiędzy pracownikami, celebrowania osiągnięć, jubileuszu lub świąt. Po wytężonej pracy w okresie świątecznym lub po zrealizowaniu istotnego projektu świetnym pomysłem będzie zorganizowanie atrakcji, która pozwoli na wspólny relaks i świętowanie sukcesu. Może to być sielski weekend na żaglach lub widokowy lot balonem dla grupy, połączony z pobytem w malowniczym miejscu. Uczestnicy, w szczególności kobiety, z pewnością docenią także skorzystanie z relaksujących masaży lub zabiegów SPA. Wspólne przeżywanie ekscytujących chwil wpłynie korzystnie na relacje między pracownikami, a fakt, że pracodawca dba o ich dobre samopoczucie pozostawi pozytywne wrażenie i zmotywuje do dalszej, efektywnej pracy.


Dobierz atrakcję do grupy docelowej


Kolejny krok to dopasowanie atrakcji do uczestników. Tych, którzy chętnie podejmują nowe wyzwania i bez zastanowienia się w nie angażują, zachwyci np. jazda off road 4x4 po wymagającym terenie. To atrakcja, która wymaga pracy zespołowej i odpowiedniej koordynacji między kierowcą i pasażerami. W czasie jazdy po błocie, pokonując strome podjazdy, uczestnicy nie tylko przeżyją emocjonującą przygodę, ale także poprawią umiejętności komunikacyjne. Grupa uwielbiająca rywalizację, doskonale odnajdzie się podczas gier zespołowych typu paintball lub laser tag. Tego typu atrakcja na evencie firmowym będzie okazją do wzmocnienia relacji w zespole, nauczenia się współpracy i wspólnego dążenia do osiągnięcia celu.


Określ budżet


Atrakcja musi być również dopasowana do budżetu, który jest przeznaczony na event. Bogata oferta Exp-Pro pozwala na zorganizowanie interesującego i wartościowego wydarzenia, korzystając z atrakcji z dowolnej półki cenowej. Pracownicy pasjonujący się motoryzacją będą bawić się doskonale zarówno podczas niewymagającej dużych nakładów finansowych jazdy gokartem w grupie czy lekcji tańca, jak i w czasie prestiżowego eventu firmowego na profesjonalnym torze wyścigowym, gdzie będą mogli wcielić się w kierowcę Formuły 1 podczas jazdy bolidem.


Dopasuj atrakcję do pory roku


Zależnie od pory roku, w jakiej ma odbyć się wydarzenie firmowe, warto dopasować atrakcję do warunków pogodowych. Jest to w końcu okazja do opuszczenia budynku firmy i możliwości spędzenia czasu poza nią. Pracownicy z pewnością chętnie skorzystają z uroków zimy podczas wspólnego wyjazdu w góry, połączonego z nauką jazdy na nartach lub snowboardzie. Latem natomiast idealnym pomysłem będzie możliwość spróbowania swoich sił na flyboardzie lub wspólna lekcja nurkowania w otwartym zbiorniku wodnym.


Zaskocz uczestników oryginalnym pomysłem


Szukaj oryginalnych pomysłów - wydarzenia i spotkania firmowe zwykle odbywają się w podobnym stylu, dlatego warto szukać atrakcji, które odróżnią to wydarzenie od innych. Zaskocz fanów mocnych wrażeń organizując lot szybowcem w jednym z najpiękniejszych rejonów kraju lub pozwól wykazać się zespołowi podczas rozwiązywania zagadek w escape roomie. To pozwoli na zdobycie nowych, ciekawych doświadczeń, które wzmocnią pewność siebie.


Wybierz atrakcje, które zapadną w pamięć


Atrakcyjne i interesujące rozrywki, które zapadną pracownikom w pamięć na długo, skutecznie zmotywują ich do podejmowania dalszych działań i wydajniejszej pracy. Stanie się tak, ponieważ będą chcieli jak najszybciej powtórzyć emocjonujące wydarzenie. Integrując się podczas strzelania z różnych rodzajów broni na strzelnicy, gdzie panuje zacięta rywalizacja, uczestnicy mogą popracować nad celnością i koordynacją, a przy tym cieszyć się z wzajemnych osiągnięć. Warto rozważyć też wspólny wyjazd na tor i przejażdżkę jednym z legendarnych, sportowych aut rozpoznawalnych na całym świecie. Możliwość poprowadzenia Lamborghini Gallardo lub Ferrari F430, jako nagroda za ciężką pracę z pewnością usatysfakcjonuje każdego pasjonata czterech kółek.


Dobrze dopasowana, interesująca atrakcja, która pozwoli pracownikowi nie tylko rozerwać się i odpocząć od pracy, ale również zdobyć nowe doświadczenia lub umiejętności, z pewnością przełoży się na zwiększenie pewności siebie, a także podbuduje i zachęci do wydajniejszej pracy. Gratyfikacja w postaci przeżycia czegoś ekscytującego skłoni także pracownika lub kontrahenta do długotrwałej współpracy, która będzie wiązała się z rozwojem przedsiębiorstwa.


Dlaczego warto organizować atrakcje na eventy firmowe?


Organizacja atrakcji na eventach firmowych przynosi wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla firmy. Oto kilka powodów, dlaczego warto organizować atrakcje na eventach firmowych.


  • To doskonała okazja, by zebrać wszystkich w jednym miejscu

To istotne szczególnie w przypadku dużych firm, gdzie pracownicy różnych działów mają ze sobą styczność na co dzień głównie poprzez drogę elektroniczną. Czasami dobrze wiedzieć, kto jest po drugiej stronie.

  • Pozwalają poznać się pracownikom z innej strony

W godzinach pracy te osoby wykonują swoje obowiązki, a ich zainteresowania i życie prywatne odchodzą w cień. Ciekawe atrakcje na eventach firmowych pozwolą uczestnikom zaprezentować talenty, pochwalić się swoim hobby i pokazać swoją inną, nieco mniej oficjalną stronę.

  • Budują lojalność

Pracownicy, którzy dostrzegają, że pracodawca włożył trud i wysiłek w zorganizowanie ciekawych atrakcji, które zapewnią im dobrą zabawę i pozwolą się rozwinąć, będą chętniej angażować się w działania firmy i dążyć do długotrwałej współpracy.

  • To korzyść dla obu stron

Organizacja atrakcji na eventy firmowe pozwala pracownikom między innymi zachować balans pomiędzy pracą a rozrywką, zwiększyć pewność siebie, rozwinąć umiejętności, pracodawcy zaś zbudować pozytywny wizerunek firmy (również w opinii publicznej), uzyskać lepsze wyniki, a co za tym idzie - osiągnąć sukces. Każda strona jest w tym przypadku wygrana.


Wybór atrakcji na eventy firmowe to niełatwe zadanie. Często nie da się pogodzić oczekiwań i preferencji wszystkich pracowników, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach. Aby znaleźć złoty środek, konieczna jest analiza, rozeznanie i odpowiednia organizacja, a to często wymaga poświęcenia czasu. W takiej sytuacji pomoc w wyborze atrakcji na wydarzenia firmowe warto pozostawić specjalistom, takim jak Exp-Pro. Doskonale wiemy, jak trafić w potrzeby współczesnych pracowników i możemy zaproponować rozwiązania będące odpowiedzią na największe wyzwania HR w XXI wieku.bottom of page