top of page
  • Zdjęcie autoraAnna Pieczara

Prezenty na święta dla pracowników

Święta to dla wielu firm czas wzmożonej pracy i okazja do podziękowania pracownikom za ich wysiłek. W wielu firmach praktykuje się świąteczne spotkania i wręczanie prezentów. Niezależnie od tego, czy są to święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanocne, postaraj się zaskoczyć swoich podwładnych. Prezenty pełnią ważną funkcję motywacyjną i są skutecznym elementem w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Podarunki, nawet te mniejsze, sprawią, że zaangażowanie Twoich pracowników wzrośnie. Zatem, jakie prezenty na święta dla pracowników wybrać? 

Co kupić na prezent świąteczny dla pracownika?

W sieci znajdziesz mnóstwo pomysłów na świąteczne prezenty dla pracowników. Bardzo wysoką pozycję zajmuje premia świąteczna, bony podarunkowe do sklepów i personalizowane gadżety firmowe. O ile karty podarunkowe mogą godnie zastąpić pieniądze, o tyle tych ostatnich powinieneś unikać. Kubek firmowy czy długopis to gadżet dobry na powitanie pracownika. Natomiast wręczony na święta może być odebrany jako brak starań i tzw. prezent na szybko. Ponadto badania pokazują, że tego typu prezenty mają w ocenie pracowników niższą jakość i wartość niż w rzeczywistości. Wynika to z faktu, że wytworzenie przedmiotu z logiem lub grawerem jest droższe.

Wybierając prezent, jako pracodawca powinieneś wziąć pod uwagę jego skuteczność oraz przydatność. Warto tutaj odwołać się do badań, które pokazują, że świadczenia pozapłacowe mają wyższą skuteczność niż prezenty materialne. Co to oznacza? Powinieneś dostarczyć swoim pracownikom pozytywnych doświadczeń, bowiem to właśnie one wpłyną korzystnie na odbiór Twojej osoby i całej firmy. Dlatego sięgnij po prezenty w formie przeżyć. Zamiast zbędnych gadżetów dla pracowników, o których za miesiąc nie będą pamiętali, a już na pewno nie będzie miało dla nich znaczenia, że otrzymali je od Ciebie, wybierz coś, co utkwi w ich pamięci. Takie właśnie są prezenty w formie przeżyć. Co więcej, przyczynisz się do realnego rozwoju ich zainteresowań i pomożesz odkrywać nowe pasje. Praktyka wręczania świątecznych prezentów pracownikom będzie czymś więcej niż miłą tradycją. Stanie się skutecznym narzędziem w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wyniki jednego z badań przeprowadzonego przez HBRP/ICAN Institute i Edenred wskazują, że pracodawcy powinni zwracać uwagę na potrzeby i preferencje pracowników w kontekście otrzymywanych prezentów. Zasięgnięcie opinii w tym zakresie wpłynęłoby na wzrost zadowolenia pracowników i przydatności prezentów.

Co wybrać na prezent dla pracownika z okazji Bożego Narodzenia? 

Blisko 80% polskich firm wręcza swoim pracownikom prezenty podczas wigilii firmowej. Co ważne, pracownicy, którzy odbierają prezent świąteczny bezpośrednio z rąk przełożonego, budują w swojej głowie pozytywny wizerunek szefa i firmy. Święta Bożego Narodzenia to szczególny moment w roku, w którym to dziękuje się pracownikom za ich wysiłek i zaangażowanie. Również coraz bardziej pożądanym podczas świątecznego spotkania i wręczania prezentów jest element zaskoczenia. Dlatego warto wybierać dla pracowników prezenty, które nie tylko będą odpowiadały ich preferencjom, ale także wywołają duże emocje, w tym zaskoczenie. Znając swój zespół na pewno wiesz, jaką formę spędzania wolnego czasu preferują poszczególni pracownicy. Jeśli są pasjonatami motoryzacji, możesz podarować im voucher na przejazd luksusowym autem lub wyprawę off road. Sami też będą mogli zdecydować, czy zrealizują swoje przeżycia w tym samym czasie, podczas jednej imprezy motoryzacyjnej. 

Natomiast tym, którzy nie mogą żyć bez adrenaliny, podaruj skok ze spadochronem lub akrobatyczny lot motoparalotnią. Pamiętaj, że takie prezenty przypadną do gustu nie tylko panom. Jednak jeśli chcesz obdarować damskie grono relaksacyjnym prezentem na święta Bożego Narodzenia, skorzystaj z tematycznych zestawów prezentowych. W tym przypadku sprawdzi się zestaw prezentowy Relaks i Uroda, który zawiera kilkadziesiąt różnych atrakcji w tej kategorii. Poczynając od klasycznych masaży, po te oryginalne jak masaż tajski, Lomi Lomi, kończąc na kilkugodzinnych zabiegach w SPA czy wizycie w salonie fryzjerskim.   Wybierając prezent dla pracownika z okazji Bożego Narodzenia kieruj się przede wszystkim tym, jakie emocje możesz mu podarować. Wspomnienia to najpiękniejsze prezenty. 

Jeśli zarządzasz więcej niż jednym zespołem lub trudno Ci zdecydować, który z prezentów świątecznych przyniesie największe zadowolenie Twoim pracowniom i korzyści dla całej firmy, skorzystaj z pomocy. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci wybrać indywidualne rozwiązania odpowiadające potrzebom Twoich pracowników i całego przedsiębiorstwa.

Pomysły na prezent na Wielkanoc dla pracowników

Choć wręczanie prezentów na święta Wielkanocne jest mniej popularne niż na święta Bożego Narodzenia, warto o nich pamiętać. Prezenty wielkanocne mogą być symbolicznym upominkiem w postaci kosza ze słodyczami lub owocami. Ta owocowa propozycja powoli wypiera tę pierwszą. Coraz więcej pracodawców wybiera dla swoich pracowników m.in. na święta, ekologiczne skrzynki wypełnione owocami. Warto też szukać alternatyw dla tradycyjnych prezentów i zastąpić je oryginalną niespodzianką. Benefity korzystne dla zdrowia są dobrze odbierane przez pracowników. Z uwagi na to, dobrym pomysłem są także vouchery na zajęcia sportowe, karnety do SPA czy na konkretne zabiegi pielęgnacyjne. Tego typu prezenty wielkanocne sprawdzą się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Rola prezentów. Co podarować na prezent świąteczny dla pracownika, aby odnieść sukces?

Prezenty pełnią głównie rolę motywacyjną, a te w postaci przeżyć dodatkowo rozwijają pracowników na różnych płaszczyznach. Pracownicy, przyjmując prezent czują się docenieni i wdzięczni, co dodatkowo zachęca ich do angażowania się w wykonywane obowiązki. Jeśli zależy Ci na tym, aby praktyka wręczania prezentów przynosiła efekty, kieruj się potrzebami swoich pracowników. Jeśli zarządzasz dużą firmą, to zadanie może okazać się trudne, więc warto skorzystać z uniwersalnych pomysłów na prezent. Do takich rozwiązań należą zestawy prezentowe lub karty podarunkowe, które będą skuteczniejsze niż pieniądze.

bottom of page