top of page
  • Zdjęcie autoraNatalia Zdybel

Deep Work, czyli czym jest praca głęboka i jak ten stan osiągnąć?

W obecnych czasach nadmiar bodźców może nas rozpraszać podczas pracy. Dźwięki ulicy, rozmawiający współpracownicy, szeleszczenie spożywanego obok posiłku czy stukanie w klawiaturę, a nawet dźwięk migającej żarówki. Wszystkie te dźwięki mogą przeszkadzać nam w pełnym skupieniu. Dodatkowo postęp technologii i ogrom obowiązków związanych z danym stanowiskiem nie ułatwia sprawy. Telefon, komunikatory, maile – te innowacyjne metody komunikacji sprawiają, że nigdy nie mamy spokoju. Jak pracować, aby nic nas nie rozpraszało? Czym jest pojęcie deep work? Jak skupić się na pracy i wprowadzić się w stan pełnej koncentracji? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Co to jest deep work?

Deep work, czyli w języku polskim praca głęboka, to pojęcie wprowadzone przez Cal’a Newport’a, autora książki “Deep Work”. Zgodnie z definicją przedstawioną w książce: 

Praca głęboka (deep work) – czynności zawodowe wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych. Czynności te tworzą nowe wartości, sprzyjają doskonaleniu umiejętności i są trudne do powtórzenia.

Deep work to umiejętność pełnego skupienia na pracy, która przyda się każdemu niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Przeciwieństwem pracy głębokiej jest praca płytka. Co to takiego? Cal Newport w swojej książce przedstawił następującą definicję:

Praca płytka (shallow work) – niewymagające poznawczo czynności o charakterze organizacyjnym, często wykonywane w stanie rozproszenia uwagi. Czynności te najczęściej nie tworzą nowych wartości i są łatwe do powtórzenia.

Praca płytka jest więc pojęciem określającym czynności zawodowe, które nie wymagają dużego skupienia. Są to wszelkie powtarzalne czynności, które nie wymagają koncentracji oraz nie wnoszą nic nowego, w tym nowych umiejętności.

Praca głęboka – na czym polega?

Z biegiem czasu i rozwojem technologicznym praca głęboka staje się coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem, choć paradoksalnie jest coraz bardziej pożądana. Komunikatory, e-maile, media społecznościowe i potrzeba ciągłego bycia w łączności sprawia, że nie możemy skupić się na wykonywanej pracy. Głęboka praca polega na okresie skupienia, w którym nic nie zakłóca toku myśli. W zależności od zajmowanego stanowiska i wykonywanych obowiązków praca głęboka powinna zajmować mniejszą lub większą część naszego czasu. Pracownicy, którzy przygotowują plany biznesowe, marketingowe czy szukają nowych, innowacyjnych rozwiązań efektywniej i szybciej dążą do celu, wykorzystując do tego pracę głęboką.

Deep work – co wpływa negatywnie na koncentrację

Praca głęboka polega na poświęceniu się czynnościom zawodowym w pełnej koncentracji. Negatywne w skutkach są dla niej wszelkie działania, które nas rozpraszają. Mogą to być odgłosy dobiegające z otoczenia, współpracownicy, bałagan w miejscu pracy czy narzędzia internetowe. Ciągłe sprawdzanie skrzynki mailowej czy komunikatorów, surfowanie po internecie skutecznie zaburzają koncentracje i wybijają nas z wykonywanej czynności czy zadania. Odrywanie się od pracy umysłowej na odpisanie na maila, odebranie telefonu czy inne nic nie wnoszące do sprawy czynności powoduje, że tracimy koncentrację i ponownie musimy poświęcić czas na skupienie się na ważnym zadaniu. Podczas pracy głębokiej najlepiej jest na chwilę odciąć się od komunikatorów internetowych i znaleźć miejsce, w którym w wyznaczonym przez siebie czasie będziemy mogli w spokoju i w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koncentrację jest częste wykonywanie pracy płytkiej. Deep work jest nawykiem, którego się uczymy, a płytkie zajęcia trwale zmniejszają zdolności do pracy głębokiej. Sprawiają, że trudniej jest się skupić na wykonaniu konkretnego zadania, a tym samym prowadzą do mniejszej efektywności. Poświęcanie się ważnemu zadaniu w skupieniu i bycie skoncentrowanym na konkretnym celu sprawia, że wpadamy na lepsze pomysły, a wykonana praca przynosi lepsze efekty w krótszym czasie.

Głęboka praca i jej korzyści

W obecnych czasach bardzo często zapominamy jak ważna jest koncentracja. Nowoczesne technologie, media społecznościowe, komunikatory powodują, że ciągle jesteśmy w łączności z innymi. Bardzo często wymaga tego od nas zajmowane stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy. Praca głęboka staje się coraz rzadszym zjawiskiem, które zarezerwowane jest dla nielicznych. Zastanawiasz się, czy umożliwienie pracownikom poświęcenia czasu na pracę głęboką jest dobrym rozwiązaniem? Czy stworzenie w firmie miejsca, gdzie w ciszy można oddać się pracy jest opłacalne? Oczywiście. Praca głęboka wymaga od pracownika wytworzenia nawyku. Poświęcanie się jej w określonym przedziale czasu sprawia, że później łatwiej jest się przestawić z jednego trybu na drugi. Praca głęboka pozwala na szybkie uczenie się nowości technologicznych. Świat idzie do przodu, co chwilę pojawiają się nowe innowacje. Jak za tym wszystkim nadążyć i zgłębić wiedzę potrzebną do rozwoju firmy? Właśnie przez rytualne poświęcenie się pracy głębokiej. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał intelektualny i w szybkim czasie opanować nowości. Ciągłe zgłębianie wiedzy i bycie na bieżąco z nowościami technologicznymi oraz marketingowymi to klucz do sukcesu nie tylko poszczególnych pracowników czy działów, ale i całej firmy.

Jak skupić się na pracy?

Zwiększenie koncentracji i skupienie się na pracy może w obecnych czasach być nie lada wyzwaniem. Jak do tego dążyć? Jakie warunki powinny być spełnione?

  1. Miejsce pracy – ważne jest, aby wyznaczyć sobie konkretne miejsce, w którym poświęcamy się pracy głębokiej. Może to być biblioteka, sala konferencyjna, odosobniony pokój. Przede wszystkim powinno być to miejsce, w którym w ciszy będziemy mogli pracować.

  2. Czas pracy – na początku tworzenia nawyku pracy głębokiej należy wyznaczyć konkretny czas, w którym oddajemy się pracy głębokiej. Należy dostosować go do obowiązków i możliwości.

  3. Zasady – w zależności od wykonywanej pracy dobrze jest określić zasady czy cel pracy głębokiej w danym czasie np. całkowite odłączenie się od telefonu i internetu lub napisanie danej ilości tekstu.

  4. Wspomaganie – przed rozpoczęciem pracy głębokiej należy uprzątnąć miejsce pracy oraz wyposażyć je we wszystkie niezbędne rzeczy np. pomoce naukowe, przyrządy, kawę lub ciastko. Ważne jest, aby podczas pracy nic nas nie rozpraszało (bałagan czy głód).

Aby ułatwić sobie pracę głęboką warto skorzystać z jednej z przygotowanych koncepcji. W zależności od zajmowanego stanowiska, obowiązków czy dostępnego czasu można dopasować strategię pracy, która najlepiej sprawdzi się w danym trybie życia.

Koncepcje pracy głębokiej

Zasady pracy głębokiem mogą różnić się w zależności od wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska. Nie każdy może pozwolić sobie na całkowite zrezygnowanie z łączności tj. media społecznościowe czy poczta. Dzięki tym opisom dopasujesz odpowiednią strategię do swoich wymagań i preferencji. Poniżej przedstawiam cztery podstawowe koncepcje pracy głębokiej:

  1. Monastycyzm – strategia ta polega na maksymalnym skupieniu się na pracy głębokiej poprzez odrzucenie wszystkich płytkich zajęć. Ta koncepcja idealnie sprawdzi się u osób, które mają jasno określony cel, a ich sukces zawodowy zależy w dużej mierze lub całkowicie od osiągnięcia tego celu.

  2. Rytmiczna – nazywana też metodą ciągu, zakłada poświęcenie się pracy głębokiej codziennie. Rytmiczne podejście do pracy głębokiej i jej regularne wykonywanie powoduje stworzenie nawyku jej wykonywania. Dobrym sposobem jest wyznaczenie konkretnych godzin codziennego poświęcania się pracy głębokiej. Ten rodzaj pracy prowadzi do trwałych nawyków, dzięki, którym powoli przesuwamy się w stronę sukcesu. Koncepcja rytmicznego planowania pracy głębokiej to dobre rozwiązanie dla osób, których codzienne obowiązki nie pozwalają na kilkudniowe oddanie się deep work.

  3. Bimodalna – koncepcja nazywa również “dwutrybową”, zakłada podzielenie czasu na pracę głęboką i płytką. W zależności od własnych potrzeb lub uznania można wyznaczyć poszczególne dni w tygodniu, miesiącu czy roku na całkowite poświęcenie się pracy głębokiej, a w pozostałych realizowanie płytkich zajęć. Ta koncepcja pozwala oddawać się pracy płytkiej, która często jest rozpraszająca oraz w wyznaczonym czasie całkowicie poświęcić się pracy głębokiej. Strategia bimodalna to rozwiązanie dla osób, na których sukces składają się oba typy pracy – głęboka i płytka.

  4. Dziennikarska – ta strategia zawdzięcza swoją nazwę pracy dziennikarskiej. Polega na poświęcaniu się pracy głębokiej w każdej wolniejszej chwili. Metoda przeznaczona jest dla osób, których codzienne obowiązki nie pozwalają na wytworzenie nawyków. Niestety wymaga ona pewnego rodzaju doświadczenia pracy głębokiej, ponieważ szybkie przestawienie się z jednego trybu na drugi nie jest prostym zadaniem. Wciskanie pracy głębokiej między codzienne obowiązki zarezerwowane jest więc dla osób, które zgłębiły zasady pracy głębokiej i w szybkim czasie potrafią odciąć się od rozpraszających bodźców.

Deep work to pojęcie coraz częściej używane w świecie biznesu. Umiejętność pracy głębokiej jest bardzo pożądana i sprawia, że pojawiają się innowacyjne pomysły. Wielu znanych i wielkich ludzi od dawna poświęca się pracy głębokiej i dzięki temu odnosi sukcesy. W czasach, kiedy technologia jest na tak wysokim poziomie bardzo łatwo rozproszyć się i poświęcać czas na płytkie zajęcia. Praca w warunkach oferowanych przez obecne firmy staje się bardzo wymagająca pod względem ciągłej łączności i dostępności. Jeśli zastanawiasz się jak się skupić na pracy, wprowadzić pojęcie deep work do swojej firmy i zmotywować pracowników, chętnie ci w tym pomożemy. Exp-pro pomaga motywować oraz zwiększać zaangażowanie pracowników. Exp.rewards sprawi, że pracownicy poczują się docenieni i staną się jeszcze bardziej zaangażowani, rozwijając swoje umiejętności.

bottom of page