Impreza integracyjna wydaje się być organizowana z myślą o pracownikach. Czy tylko oni odnoszą korzyści z imprezy firmowej? Jak zorganizować imprezę firmową, żeby spełniła oczekiwania pracowników i pracodawcy? Gdzie powinna odbywać się taka impreza? Jeśli takie pytania tworzą ci się w głowie i zastanawiasz się nad pomysłem organizacji imprezy integracyjnej, to poniżej znajdziesz odpowiedzi.
Impreza integracyjna – firmowa impreza korzyścią dla pracowników i pracodawcy
Impreza integracyjna już samą nazwą wskazuje, że jest organizowana w celu integracji, czyli zadbania o relacje między pracownikami. Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN – integracja to proces tworzenia się całości z części. Pracownicy mogą lepiej się poznać w luźnej atmosferze poza pracą. Jak wiadomo zgranie zespołu zwiększa efektywność, a to duży krok w stronę sukcesu całej firmy. Wydawałoby się, że imprezy integracyjne są korzyścią dla pracowników, ale czy tylko? Również i pracodawca czerpie z tego korzyści:
Korzyści dla pracodawcy
poprawa relacji wewnątrz firmy,
integracja pracowników,
poprawa współpracy,
wzrost poczucia przynależności do zespołu, a co za tym idzie lojalności wobec firmy,
satysfakcja pracowników, która wpływa na zaangażowanie
rozwój umiejętności pracowników
budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy
stworzenie zgranego zespołu
Korzyści dla pracowników
rozwój umiejętności
okazja do poznania współpracowników
możliwość zrelaksowania się, a tym samym ograniczenie stresu
udział w różnych formach rekreacji, na które normalnie by sobie nie pozwolili
poprawa atmosfery w firmie
miło spędzony czas w gronie współpracowników
Jak zorganizować imprezę integracyjną, żeby była skuteczna?
Organizując imprezę integracyjną ważne jest, aby mieć na uwadze jakich pracowników zatrudniamy. Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Płeć i wiek mają tu duże znaczenie. Dopasowanie atrakcji to klucz do sukcesów. Grupa mężczyzn niekoniecznie będzie zadowolona z dnia spędzonego na zabiegach SPA, a nie wszystkie kobiety odważą się skoczyć ze spadochronem. Większość firm łączy wiele pokoleń. Ważne jest, aby przygotować atrakcje, które trafią do wszystkich i pozwolą zacieśnić relacje oraz poprawić pracę zespołową. Najczęściej wybierane są realizacje, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań, a przy tym tworzyć wspaniałe wspomnienia, które budują przywiązanie oraz lojalność wobec firmy.
Impreza integracyjna dopasowana do oczekiwań
Zastanawiasz się, jak dopasować imprezę integracyjną do konkretnego pokolenia? Czym charakteryzują się najstarsi na rynku pracy Baby Boomers’i, a czym najmłodsze Z-etki? Czego od pracodawcy oczekują poszczególne pokolenia? Jak zorganizować imprezę firmową, żeby spełniła oczekiwania pracowników? Poniżej przedstawiam charakterystykę każdego z pokoleń obecnych na rynku pracy.
BB (Baby Boomers)
Obecnie jest to najstarsze pokolenie na rynku pracy. Zaliczają się do niego osoby urodzone po wojnie, podczas wyżu demograficznego w latach 1946-1964. Część z nich przeszła już na emeryturę, a część pozostaje jeszcze aktywna zawodowo. Są bardzo lojalni wobec pracodawcy. Cenią sobie poczucie stabilizacji. Preferują pracę w grupie i komunikację twarzą w twarz, a nowe technologie są dla nich czarną magia i raczej ich unikają. Praca ma dla nich znaczenie zarobkowe i nie musi być przyjemnością. Swoje obowiązki i zadania wykonują bardzo starannie, a ciężka praca jest dla nich miarą sukcesu.
X
Najliczniejsze pokolenie na rynku pracy. Należą do niego osoby urodzone w latach 1965-1979. Są równie lojalne wobec pracodawcy, ale wyróżnia je chęć rozwoju i stawianie na niezależność. Bardzo często praca jest dla nich ważniejsza niż życie prywatne i niechętnie ją zmieniają, ale przewidują taką ewentualność. Znają się na nowych technologiach, jednak wolą używać ich tylko w pracy i preferują kontakt z ludźmi twarzą w twarz lub za pomocą telefonu.
Y (Millenialsi)
Pokolenie najbardziej wykształcone na obecnym rynku pracy. Zaliczają się do niego osoby urodzone w latach 1981-1995. Charakteryzują się lojalnością wobec współpracowników, a nie firmy. Chętnie zmieniają miejsce pracy. Stawiają na rozwój i niezależność oraz dążą do samorealizacji. Istotnym kryterium wyboru pracy jest dla nich wynagrodzenie. Są niecierpliwi i zależy im na szybkich efektach swojej pracy. Cenią sobie życie towarzyskie i czas wolny. To pokolenie, które w większości ukończyło studia, znają języki obce, a nowe technologie to dla nich codzienność. Dlatego też praca zdalna nie jest dla nich przeszkodą. Z łatwością komunikują się za pomocą internetu i tworzą tam społeczności, ale kontakty interpersonalne nie są ich mocną stroną. Od pracodawcy oczekują oceny ich pracy i informacji zwrotnej.
Z
Najmłodsze pokolenie wchodzące na rynek pracy. Są to osoby urodzone po roku 1995, wychowane na nowych technologiach. Komputer i telefon towarzyszy im od najmłodszych lat. Chętnie decydują się na pracę zdalną. Nie czują przywiązania do pracodawcy i równie chętnie zmieniają miejsce pracy. Nie lubią rutyny. Cenią sobie swobodę i niezależność, a przy tym są elastyczni i lubią eksperymentować. Szukają stanowiska i miejsca pracy związanych z ich zainteresowaniami. Cechuje ich kreatywność oraz łatwość w tworzeniu nowych rozwiązań. Do komunikacji wykorzystują nowoczesne technologie, a kontakt interpersonalny sprawia im trudność.
Najlepsze pomysły na imprezę integracyjną
Dobrym pomysłem są wszelkie aktywności wykonywane w zespole. Dzięki temu pracownicy budują relacje i poznają się lepiej. Zastanawiasz się co wybrać? Jeśli prowadzisz firmę motoryzacyjną, świetną imprezą integracyjną dla pracowników będzie dzień spędzony na torze wyścigowym. Szybkie sportowe auta, zapach benzyny, adrenalina i ogromna prędkość to coś, co zapisze się w pamięci na długi czas, a spełniając marzenia pracowników zbudujesz pozytywne relacje z nimi. Jeśli jednak Twoja firma składa się z osób lubiących zabawy w terenie, to dobrym pomysłem będą jazdy off road. Pokonywanie przeszkód, błoto, natura, emocje – to przepis na świetną zabawę. Jeśli zaś w Twojej firmie pracują kobiety, a adrenalina towarzyszy im podczas wypełniania obowiązków zawodowych, pomyśl o tym jak pomóc im się zrelaksować. Weekend spędzony w SPA na zabiegach to idealny sposób na ucieczkę od stresu i relaks. W Twojej firmie większość pracowników pracuje zdalnie lub są rozproszeni po całym kraju? Chcesz, żeby lepiej się poznali, a przy tym rozwinęli umiejętności pracy zespołowej? Nic tak nie łączy ludzi jak realizacje w grupie i wspólnie przeżywanie emocji. Co wybrać? Lot balonem, wspólne warsztaty kreatywne, wycieczka na weekend. Wspólnie spędzony czas pozwoli się poznać, a tym samym lepiej i efektywniej współpracować.
Gdzie zorganizować imprezę integracyjną?
Jeśli nadal szukasz pomysłu, gdzie zorganizować imprezę integracyjną, to wybór jest duży. Najlepiej wybrać miejsce oddalone od miejsca pracy i zamieszkania. Wspólne poznawanie nowego miejsca zbliża do siebie ludzi. Tworzenie wspólnych wspomnień to krok do zgranego zespołu. Realizacje na świeżym powietrzu, wycieczka do SPA, a może wypad do escape room’u? Najlepiej poznać zdanie pracowników. Przeprowadzenie sondy pozwoli lepiej poznać ich oczekiwania. Czy Twoi pracownicy marzą o skokach adrenaliny? A może najbardziej brakuje im czasu na relaks? Wszystkiego dowiesz się pytając właśnie ich i na tej podstawie łatwiej będzie Ci zorganizować imprezę firmową, która spodoba się pracownikom i ich zintegruje.
Kiedy można pokryć koszty imprezy integracyjnej z ZFŚS?
Ustawa z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o ZFŚS) określa, na co można przeznaczyć środki z ZFŚS. Środki z ZFŚS przeznacza się na działalność socjalną w jednostce, przez którą rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:
1) różnych form wypoczynku,
2) działalności kulturalno-oświatowej,
3) działalności sportowo-rekreacyjnej,
4) opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
5) udzielania pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
6) udzielania zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Regulamin ZFŚS określa, jakie formy wypoczynku obowiązują w danej firmie. Fundusz w ramach form wypoczynku oraz działalności sportowo-rekreacyjnej może zostać wykorzystany do sfinansowania imprez integracyjnych, które mają na celu odpoczynek od pracy. Takie formy działalności socjalnej nie są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS.
Integracyjna impreza firmowa to świetny pomysł, z którego skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawca. Poprawienie relacji w zespole to sposób na dążenie do sukcesu całej firmy. Pomysłów na organizację imprezy firmowej jest wiele. Ważne, aby wziąć pod uwagę oczekiwania pracowników i dopasować do nich atrakcje. Jeśli nadal nie wiesz jak się do tego zabrać lub masz już kilka pomysłów, ale nie wiesz co wybrać to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zorganizować imprezę integracyjną dopasowaną do Twojej firmy.