top of page
 • Zdjęcie autoraNatalia Zdybel

Integracja online. Dlaczego jest potrzebna i jakie wyzwania stawia przed pracodawcą?

Integracja kojarzy nam się z imprezą, na której współpracownicy mogą spotkać się poza pracą i lepiej poznać. Zazwyczaj są to wszelkie aktywności, które zawierają w sobie trening pracy zespołowej. Spotykając się poza pracą łatwiej nam poznać się od innej strony. Być może osoba, która w biurze jest bardzo poważna poza nim staje się duszą towarzystwa, a zabiegani znajomi mają chwilę, aby wymienić się większą ilością słów niż “cześć”. A co jeśli zespół pracowników rozrzucony jest po całym kraju lub świecie, a ich spotkania ograniczają się do ekranu komputera? Czy możliwa jest integracja zespołu online podczas, której nie widzimy się i nie rozmawiamy twarzą w twarz? Na czym polega integracja online i czy w ogóle jest potrzebna? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Integracja pracowników online – dlaczego jest potrzebna?

W obecnych czasach coraz więcej osób pracuje zdalnie. Co to w ogóle znaczy?

Definicja prawna pracy zdalnej znajduje się w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”.

Praca zdalna to praca poza biurem. Można pracować z domu, parku czy kawiarni. Taka forma pracy jest wygodna dla pracownika, zwłaszcza jeśli od biura dzielą go duże odległości. Dzięki technologii mieszkaniec Zakopanego może pracować w firmie w Gdańsku bez zmiany miejsca zamieszkania. Czy trzeba integrować zespół, którego kontakt ogranicza się do ekranu komputera? Odpowiedź brzmi tak. Zastanawiasz się dlaczego? Integracja ma na celu poprawienie relacji między pracownikami i zwiększenie ich motywacji. To świetny sposób na urozmaicenie pracy oraz bliższe poznanie się pracowników.

Korzyści firmowej imprezy integracyjnej:

 1. dbanie o relacje pracowników

 2. zwiększenie motywacji

 3. utrzymanie zaangażowania

 4. dbanie o samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników

 5. zapobieganie pracoholizmowi

Jakie wyzwania stawia integracja zespołu online?

Zazwyczaj osoby pracujące zdalnie nie znają swoich współpracowników lub znają ich tylko z ekranu komputera podczas zebrań online. Jak zorganizować integrację, jeśli pracownicy pracują hybrydowo lub zdalnie? Jak zorganizować spotkanie integracyjne, podczas którego będą mogli lepiej się poznać i zacieśnić więzy? Ten pomysł wydaje się być trudnym zadaniem. Ale wcale taki nie jest. Integracja zespołów rozproszonych może się odbyć również online. W ten sposób firma zaoszczędzi czas- i budżet- na wynajęcie noclegu i transportu. Czy team building online się sprawdzi? Spotkanie integracyjne online ma ważną zaletę – nie jest zależne od pogody. Dzięki temu zaplanowane atrakcje nie będą musiały być odwoływane w przypadku deszczu oraz nie trzeba będzie przygotowywać alternatywnego rozwiązania. 

Kolejnym wyzwaniem jest połączenie się ze wszystkimi pracownikami online. Czy przy dużej ilości osób można czerpać korzyści  integracji? Czy wszystkim uda się dojść do głosu czy będą się przekrzykiwać i po czasie zrezygnowani przestaną się odzywać? Czy zorganizować jedną wielką integrację czy podzielić pracowników na mniejsze grupy? Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie sondy wśród pracowników. W ten sposób łatwiej będzie poznać ich preferencje i zorganizować zgodnie z nimi integracje. W bardzo dużej firmie lepiej jest stworzyć grupy składające się z wymieszanych pracowników różnych działów. W ten sposób każdy będzie mógł zintegrować się z innymi działami, a to w przyszłości usprawni komunikację między nimi.

Pomysły na integrację online

Zastanawiasz się jakie atrakcje są dostępne online? Jak może wyglądać event integracyjny online? Wybór jest spory. Dobrym pomysłem jest stworzenie sondy, podczas której pracownicy będą mieli możliwość zdecydowania o atrakcjach integracyjnych. W ten sposób można również rozwiązać problem dzielenia na grupy. Zostaną podzieleni według preferencji przebiegu imprezy integracyjnej. Takie rozwiązanie spełni wymagania wszystkich pracowników i będą mogli podzielić się według zainteresowań, co dodatkowo ich do siebie zbliży.

Escape room online

Escape room to forma rozrywki polegająca na rozwiązywaniu zagadek. W wersji stacjonarnej uczestnicy zostają zamknięci w pokoju na określony czas, a klucz do wyjścia zdobędą, jeśli uda im się podołać przygotowanym łamigłówkom. Integracja online różni się tym, że uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują zagadki podane na ekranie komputera lub korzystają z wcześniej otrzymanego pakietu do gry. Podczas tej realizacji ważna jest praca zespołowa i komunikacja w grupie. Można lepiej poznać mocne i słabe strony współpracowników, a przez to przychylniej podchodzić do pracy z nimi.

Kurs barmański online

Uczestnicy otrzymują wcześniej składniki potrzebne do przygotowywania drinków. Podczas warsztatów online instruktor krok po kroku omawia etapy tworzenia drinków. W tym samym czasie każdy z uczestników przygotowuje je zgodnie z instrukcjami w domowym zaciszu. Tworzenie drinków nie wymaga specjalnych umiejętności, a jest świetnym urozmaiceniem. Tajniki przygotowywania drinków mogą stać się nową pasją uczestników. Integracja firmowa w formie kursy barmańskiego to świetna zabawa, a po wszystkim jest idealnym tematem rozmów pracowników. Mogą wymieniać się spostrzeżeniami i pochwalić się stworzonymi przez siebie drinkami.

Nauka fotografii online

Kolejnym pomysłem na integrację online jest szkolenie z zakresu fotografii. Moda na media społecznościowe rozkręca się coraz bardziej zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Znajomość podstaw fotografii, pomoże także pochwalić się ładnymi zdjęciami z podróży. W obecnych czasach fotografujemy wszystko, a aparat mamy zawsze przy sobie, w telefonie. Nauka fotografii jest więc bardzo przydatna nie tylko dla firmy, ale i dla dokumentowania życia prywatnego. Podczas warsztatów integracyjnych online pracownicy wspólnie nauczą się jak zrobić ładnie wykadrowane zdjęcie. Umiejętność ta jest bardzo pożądana szczególnie dla osób z działu marketingu, które często publikują zdjęcia w mediach społecznościowych. Jest to więc świetna zabawa, podczas której pracownicy zdobywają umiejętności fotografowania.

Kurs malowania żywicą online

Żywica to surowiec, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Obrazy stworzone za jej pomocą ozdobią mieszkanie lub mogą być prezentem dla bliskich. Kurs malowania żywicą online to kolejny pomysł na ciekawą integrację. Pracownicy mogą pobudzić swoją kreatywność, a dodatkowo zdobyć cenne umiejętności. Po szkoleniu świetnym pomysłem będzie wspólna galeria prac, w której pracownicy będą mogli pochwalić się swoimi dziełami i wymienić spostrzeżeniami. Zajęcia kreatywne zbliżają ludzi poprzez emocje. Wspólne zdobywanie nowych umiejętności to świetny sposób na integrację online zespołu.

Degustacja online

Przed realizacją uczestnicy otrzymają do domu zestaw kilku trunków potrzebnych do degustacji. Integracja polega na tym, że wszyscy łączą się online za pomocą wybranej aplikacji razem z prowadzącym degustacje. Odbywa się to bardzo podobnie do degustacji przeprowadzanej stacjonarnie, jednak w tym wypadku każdy znajduje się w swoim domowym zaciszu. Podczas degustacji uczestnicy mają możliwość poznania sposobów rozpoznawania trunków po smaku i zapachu. Dodatkowo prowadzący opowie im o ciekawostkach dotyczących konkretnych gatunków oraz pracy degustatora. To świetna alternatywa dla firmowych imprez integracyjnych, gdzie pracownicy mają możliwość wypróbowania dobrych trunków i dowiedzienia się czegoś więcej na ich temat.

Integracja online dla firm

Zastanawiasz się od czego zacząć? Jak zorganizować event integracyjny online? Co zrobić, aby firma i pracownicy odnieśli korzyści? Integracja online wydaje się być trudna do zorganizowania, ale z nami wcale taka nie jest. Exp-pro przygotuje dla ciebie ofertę dopasowaną do oczekiwań zarówno twoich, jak i pracowników. Szeroki wybór atrakcji sprawia, że najbardziej wymagająca osoba znajdzie coś dla siebie. Mamy doświadczenie w organizacji integracji pracowników w celu przyśpieszenia procesu aklimatyzacji oraz pracy zespołowej.

Zalety integracji pracowników online:

 1. przyspieszenie procesu aklimatyzacji nowych pracowników

 2. poprawa komunikacji w zespole

 3. stworzenie poczucia przynależności do firmy i wspólnego celu

 4. lojalność pracowników wobec firmy

 5. poczucie spełnienia

 6. satysfakcja z pracy

 7. zwiększenie zaangażowania

 8. dobre samopoczucie

 9. zapobieganie rotacji na stanowiskach

 10. zapobieganie pracoholizmowi

 11. poprawa relacji w firmie

 12. budowanie pozytywnego wizerunku firmy

 13. możliwość poznania współpracowników, z którymi na co dzień nie mamy okazji rozmawiać

 14. rozwijanie umiejętności i zainteresowań

 15. miło spędzony czas

 16. oszczędność czasu i pieniędzy przy organizowaniu noclegów i transportu

 17. możliwość uczestniczenia większej ilości pracowników ze względu na odbywanie się online

 18. oszczędność czasu

W przypadku zespołów rozproszonych integracja jest ważnym elementem pracy, który skraca czas aklimatyzacji pracowników i poprawia komunikację w firmie. Kreatywne warsztaty integracyjne online to tylko jeden z naszych pomysłów. Jeśli poszukujesz rozwiązań dla swojej firmy i chcesz zorganizować event integracyjny online dla pracowników to exp.onboarding będzie odpowiedzią na Twoje poszukiwania. Zorganizujemy event integracyjny dopasowany do oczekiwań twoich i twojej firmy. Dzięki pozytywnym emocjom związanym z eventem integracyjnym pracownicy zapamiętają go na długo. Korzystając z naszej oferty stworzysz przyjazne miejsce pracy i zbudujesz pozytywny wizerunek firmy.

bottom of page