top of page
  • Zdjęcie autoraAnna Pieczara

Integracja pracowników. Skuteczne pomysły na integrację zespołu

Integracja pracowników sprzyja nawiązywaniu trwałych relacji, tworzy zwyczaj wzajemnej pomocy i jest jednym ze sposobów wzajemnego motywowania. Pomoże Ci wzmocnić Twoją grupę pracowniczą, pozytywnie wpłynie na jej funkcjonowanie i nie tylko. Istnieje wiele przykładów korzyści wynikających z integracji pracowników, która jest ważna z punktu widzenia nie tylko pracodawcy, ale i samego pracownika. Jednak tu pojawia się pytanie: jak integrować skutecznie? Zobacz pomysły na integrację zespołu.

Dlaczego integracja pracowników jest ważna dla Twojej firmy?

Proces integracji pozwala tworzyć pozytywne relacje między pracownikami oraz pracownikami a przełożonymi. Jako lider na pewno wiesz, że przykład zawsze idzie z góry. Dlatego zadbaj o atmosferę w pracy i tworzenie dobrze prosperujących więzi. Ludzie, którzy dobrze czują się w miejscu pracy, chętnie do niej przychodzą, są zmotywowani, a to z kolei przekłada się na wspólny sukces. Z wymienionych powodów integracja pracowników także chroni przed nadmierną fluktuacją, bowiem nikt kto lubi swoją pracę i ma dobre relacje z pozostałymi, również z przełożonym, nie myśli o zmianie pracy.

Podczas spotkań integracyjnych możecie przepracować wiele tematów, co wpłynie na umiejętne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, stresem czy efektywną komunikację. Ta ostatnia ma duży wpływ na zwiększenie wydajności całej grupy. Dzięki precyzyjnej komunikacji łatwiej jest rozwiązywać zadania i sprostać wyzwaniom. Udział we wspólnych zadaniach zwiększa motywację do pracy, pozwala przełamywać pewne bariery, które często są w nowych zespołach, a także umożliwia utrzymanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Wspólne rozwiązywanie zadań, czyli współpraca powoduje wzrost zaangażowania, dzięki temu, że członkowie grupy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, a także emocjami.

Integracja pracowników w firmie — co powinna uwzględniać, żeby była skuteczna?

Integracja powinna zaspokajać potrzeby obu stron — pracownika i pracodawcy. Jeśli odpowiednio zadbasz o zespół, będzie on robił to, co do niego należy, a Ty dzięki temu zrealizujesz zamierzone cele. Szczególnie warto zauważyć, że ludzie pracujący w zespole lepiej się dogadują i nie chodzi w nich do częstych konfliktów. Sam proces integracji jest istotnym elementem strategii team buildingu, którzy przyczynia się m.in. do wzrostu efektywności wykonywanych zadań służbowych.

Co powinna uwzględniać integracja, aby była skuteczna? Zadbaj o różnorodność form integracji, aby każdy członek zespołu czuł, że działania są skierowane ku jego preferencjom i potrzebom. To istotna kwestia, ponieważ każdy z nich ma inne doświadczenia, zdolności czy pragnienia. Ich rozpoznanie da Ci możliwość doboru odpowiedniej formy integracji, której efektem będzie pogłębiona współpraca między pracownikami.

Zwróć też uwagę, że jeśli planujesz angażować pracowników w jakieś zadania, muszą one ich zainteresować. Postaraj się, aby były wciągające, ciekawe i dostosowane do ich umiejętności. Integrowanie za ich pomocą będzie skuteczne, jeśli wyzwoli w pracownikach autentyczne emocje i zaangażuje do działania. Według licznych badań, na dobre samopoczucie pracowników wpływ mają odpowiednie warunki do pracy. Najważniejszymi ich składowymi są atmosfera i środowisko pracy budowane poprzez dobre relacje w zespole oraz na linii pracownik-przełożony. Przyjazna atmosfera i brak napięć zwiększa komfort pracy, co jednocześnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Aby integracja pracowników była skuteczna, powinna być jednym z elementów systemu motywacyjnego. Motywacja do działania poprzez wykorzystanie różnych środków, w tym zacieśnianie więzi między pracownikami, może dodatkowo stanowić stymulator działania.

Pomysły na integrację pracowników

Dobrze zintegrowany zespół nie ma problemów z komunikacją czy konfliktami. Dzięki temu funkcjonuje w nim sprawny przekaz informacji, co przekłada się na efektywność i sprawność wykonywania określonych obowiązków i zadań. Możesz integrować swoich pracowników na rozmaite sposoby — to zależy od Twoich możliwości finansowych, dostępnego czasu i pomysłów.

Niezależnie jednak od przybranej formy, spotkania te mogą pomóc pogłębić relacje, czego rezultatem może być m.in. poprawa komunikacji w zespole, tworzenie partnerskiej współpracy, zwiększenie wydajności  i — co powinno być ważne z punktu widzenia przełożonego — skuteczniejsze zarządzanie zespołem. Wśród popularnych form integracyjnych znajdują się wyjazdy, warsztaty, spotkania poza pracą, a także, wcale nie mniej ważna, integracja w miejscu pracy.

Wyjazdy integracyjne

Wyjazdy integracyjne najczęściej odbywają się w towarzystwie przełożonych lub innych pracowników firmy. Mogą składać się ze szkoleń i części integracyjnej lub mieć tylko charakter rozrywkowy. Czy zdecydujesz się na wyjazd krajowy, czy zagraniczny i jakie atrakcje zostaną zawarte w programie, zależeć będzie od Twojego budżetu i możliwości organizacyjnych. Istotne jest również to, że czynnikiem, który kształtuje tego typu przedsięwzięcia, jest nie tylko budżet czy liczba uczestników, ale przede wszystkim relacje na linii pracownik-przełożony. Od atmosfery i stosunków może zależeć powodzenie wyjazdu.

Jeśli planujesz część szkoleniową, włącz w aktywny udział pracowników. Pozwól im odsłonić ich kreatywne oblicze i pomysłowość. Wspólne działanie będzie okazją do wzajemnej inspiracji i pielęgnacją współpracy. Natomiast w kwestii części rozrywkowej postaw na przeżycia, które na długo pozostaną pracownikom w pamięci. Tradycyjna impreza to nie jest zły pomysł, jednak pewne urozmaicenia czy nieszablonowe pomysły wpłyną pozytywnie na Twój wizerunek i odczucia pracowników. Emocjonująca wyprawa off road po zaskakującym terenie, uczestnictwo w evencie motoryzacyjnym, lot helikopterem czy wyjazd do parku rozrywki to tylko niektóre z pomysłów na udaną integrację. Jako zarządzający, również bierz aktywny udział w zabawie i daj się poznać pracownikom. Zwróć uwagę, że możesz zobaczyć pracowników w różnych sytuacjach, przyjrzeć się ich zachowaniom i poznać cechy, które później wykorzystasz podczas awansu czy zmianie stanowiska. Wyjazdy integracyjne będą szczególnie efektywne, jeśli w zespole masz nowe osoby. W trakcie części szkoleniowej stwarzają okazję do poznania firmy — struktury, wartości i celów, a także oswoją z obowiązkami. 

Warsztaty integracyjne dla pracowników

Formy skupiające się na wspólnym rozwiązywaniu problemów i współpracy, mogą okazać się pomocne w doskonaleniu tych obszarów oraz poznawaniu mocnych, a także słabych stron zaangażowanych. Wspólne działanie pozwoli wzmocnić więzi i pewne umiejętności.

Rodzaj warsztatów możesz dopasować do charakteru waszej pracy czy zainteresowań poszczególnych pracowników. Warsztaty kulinarne, tworzenia słodyczy czy związane z różnego rodzaju rzemiosłem mogą odkryć nowe talenty, umiejętności, a jednocześnie będą dobrą zabawą i inspirującym doświadczeniem.

Na rynku obserwuje się wzrost zainteresowania warsztatami, które w przystępny dla pracowników sposób podnoszą ich kompetencje w obszarach związanych z ich pracą. Warsztaty integracyjne dla pracowników to forma nauki połączona z rozrywką, gdzie pracownik nie będzie oceniany, a która dodatkowo stanowi efektywny sposób na doskonalenie.

Spotkania integracyjne dla pracowników po godzinach pracy

Spotkania integracyjne dla zespołu po godzinach pracy to świetny pomysł na integrację pracowników ze względu na praktyczność. Czasem zmiana otoczenia okazuje się być korzystna, ponieważ pracownicy stają się bardziej otwarci i rozluźnieni. Możecie wyjść na miasto, zarezerwować stolik w eleganckim lokalu, lub takim, w którym panuje luźna atmosfera. Jeśli zdecydujesz się na lokal, zwróć uwagę, aby panowały w nim warunki sprzyjające rozmowie. Zbyt głośna muzyka czy rezerwacja stolika obok przez rodzinę z dziećmi może zakłócić swobodę w przestrzeni. 

Innym pomysłem na integrację pracowników po godzinach pracy jest zorganizowanie wyjścia do parku linowego lub gier zespołowych. Pokonywanie przeszkód na torze linowym i sama wspinaczka dostarczą adrenaliny i emocji, którymi pracownicy chętnie będą między sobą dzielić się między sobą. Z kolei wśród gier zespołowych sprawdzi się paintball lub coraz bardziej popularne rzucanie siekierami. Element rywalizacji można wprowadzić decydując się na escape room — wtedy dwie grupy będą w osobnych pokojach, a wygra ta, która jako pierwsza rozwiąże zagadki. Ciekawym przykładem w ramach integracji może okazać się wyjście na strzelnicę lub do centrum wspinaczki ściankowej.

Spotkania integracyjne dla pracowników po godzinach pracy trwają najczęściej do kilku godzin, i co często dla wielu może być wygodne — nie wiążą się z wyjazdami. Spróbuj zorganizować czas w okolicy siedziby firmy, tak aby każdy bez problemu mógł się pojawić. Nieformalne spotkanie pomoże pracownikom nawiązać nowe relacje lub zacieśnić obecne.

Integracja pracowników w miejscu pracy  

Integracja zespołu pracowników w miejscu pracy powinna być stałą tradycją w każdej firmie. Jeśli regularną praktyką są zebrania, warto wprowadzić spotkania integracyjne. Można połączyć je z tematycznymi szkoleniami, jednak ważne, aby stwarzały pracownikom okazję do rozmowy i poznania się. A może pozwolisz pracownikom wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które później wdrożycie w firmie? Planuj spotkania tak, aby Twój zespół nie popadł w rutynę i mógł się wykazać.

Która z wymienionych form będzie najlepsza? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe i organizacyjne, nie zapominaj o preferencjach i potrzebach poszczególnych zespołów. Możesz je lepiej poznać rozpoczynając od integracji w miejscu pracy lub poświęcając codziennie choć chwilę na rozmowę z pracownikami. Jako lider stanowisz podstawę zespołu, a tworzenie zintegrowanego zespołu to prawdziwe wyzwanie. Nie miej też oporów, by skorzystać z profesjonalnych usług osób, które wiedzą, czym jest integracja pracowników. Przedstawiciele projektu marki Exp-pro pomogą Ci zorganizować integrację zespołu, która będzie niosła za sobą wielowymiarowe korzyści zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pracowników.

bottom of page