top of page
  • Zdjęcie autoraAdrianna Stoga

Prezenty na jubileusz firmy. Jak podziękować pracownikom, partnerom i klientom?

Istnienie firmy przez wiele lat na rynku jest sukcesem wartym uczczenia. W końcu prowadzenie przedsiębiorstwa przez dłuższy czas wiąże się z wieloma wyzwaniami, a nie każda firma może się pochwalić długą historią. W jaki sposób zorganizować jubileusz firmy i jak podziękować pracownikom przy tej szczególnej okazji? Sprawdź poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, jak najlepiej podejść do przygotowania takiego wydarzenia.

Jubileusz firmy — dlaczego warto go świętować?

Jubileusz firmy to istotne wydarzenie, które podsumowuje konkretny okres istnienia danej organizacji na rynku. Chociaż dla niektórych różne rocznice wydają się nie tak ważnym powodem do celebracji, jubileusz firmy jest okazją, która się wyróżnia. Warto go świętować z wielu powodów. Specjaliści od marketingu podkreślają dobry wpływ takiego wydarzenia na budowanie świadomości marki wśród klientów. Zorganizowanie odświętnej gali z okazji jubileuszu firmy i zaproszenie współpracowników, partnerów czy najlepszych klientów pozwoli też na pogłębienie dobrych relacji. Podczas celebrowania długiego istnienia firmy właściciele mogą się pokazać od najlepszej strony i zaimponować innym osobom z branży swoim profesjonalizmem.

Kolejnym niezwykle ważnym powodem, który przemawia za organizacją jubileuszu firmy, jest integracja pracowników. Spotkania po pracy czy wspólne wychodzenie do restauracji nie będzie aż tak łączącym wydarzeniem, jak wspólne świętowanie jubileuszu. Nieważne, czy jest to jubileusz 10-lecia firmy, a może 20 lub 30-lecia – okazja jest wyjątkowa, a dzięki odpowiedniej oprawie wydarzenia, pracownicy również będą mogli szczególnie obchodzić ten dzień. Uczczenie jubileuszu firmy i zapewnienie dobrej zabawy zatrudnionym będzie miało też ogromny wpływ na ich pozytywne nastawienie wobec organizacji, co bezpośrednio przełoży się na motywację do pracy i wypełnianie swoich obowiązków. Można zatem łatwo zauważyć, że zorganizowanie np. 25-lecia firmy będzie miało świetny wpływ zarówno na wizerunek zarządu, jak i personalną motywację pracowników i ich poczucie przywiązania do wartości, które prezentuje dana organizacja.Jak uczcić jubileusz firmy — pomysły

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uczczenie jubileuszu firmy jest zorganizowanie odświętnej gali, na którą zaprasza się wszystkich partnerów, zarządców czy zatrudnione osoby. Gala połączona na przykład z koncertem lub bankietem jest świetnym pomysłem, jeśli jest to branża dość formalna; np. prawnicza, medyczna czy technologiczna. Od niedawna jednak coraz więcej firm zaczyna celować w mniej formalne eventy, gdyż w czasach pracy hybrydowej i zmiany ogólnego podejścia do sposobu pracy, szukamy lepszych rozwiązań budujących dobry zespół w organizacji. Stąd też w biurowcach możemy znaleźć pokoje gier, stołówki czy sale do jogi, aby pracownicy mogli gromadzić się w takich miejscach i nawiązywać głębsze relacje.

Z tego też powodu ciekawym pomysłem na jubileusz firmy może być zorganizowanie nietypowego eventu, takiego jak wspólny wyjazd na off-road autami z napędem na 4 koła. Taka przygoda z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim zaproszonym osobom, które przy okazji docenią nowoczesne podejście zarządu do tworzenia relacji wśród pracowników. Okazuje się, że taki wyjątkowy sposób celebracji jubileuszu może być o wiele lepszym sposobem na wspólne spędzenie czasu z osobami zaangażowanymi w rozwój organizacji. Co więcej, koszty takiego eventu będą o wiele mniejsze niż wynajęcie nowoczesnej sali koncertowej na galę i cateringu na bankiet.

Interesującą propozycją może być też przeprowadzenie ankiety wśród pracowników i zapytanie ich, jakie aktywności lubią najbardziej. Na bazie ich odpowiedzi można wtedy zorganizować event tematyczny – czy to wyjazd na strzelnicę, pole golfowe, czy chociażby wspólny wypad na tor kartingowy. Jeśli w Twojej firmie zespół tworzą młodzi, dynamiczni pracownicy, z pewnością zachwyci ich pomysł lotu balonem czy wycieczki jachtem. Co więcej, nie musisz się stresować organizacją takiego wydarzenia, gdyż możesz zlecić to zadanie specjalnie wykwalifikowanym biurom, specjalizującym się w tworzeniu świetnych eventów dla firm.

Prezent na jubileusz firmy — dawać czy nie?

Kolejnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy organizowaniu jubileuszu firmy, jest to, czy wręczać uczestnikom wydarzenia prezenty. Niektórzy chcą urządzić event z odpowiednim rozmachem, zwłaszcza jeśli świętują okrągły jubileusz firmy – w takich okolicznościach warto wręczyć drobne upominki każdemu z gości. Mogą to być przedmioty związane z działalnością firmy lub ciekawe gadżety, w zależności od charakteru wydarzenia.

Trzeba jednak podkreślić, że prezent na jubileusz firmy nie jest czymś wymaganym; zorganizowanie ciekawego eventu już samo w sobie jest świetnym sposobem na celebrację rocznicy! Czasami lepiej przeznaczyć tę część budżetu na podniesienie jakości cateringu lub zorganizowanie dodatkowych atrakcji, które umilą wieczór, zamiast wręczania małych, nieprzydatnych upominków gościom.Najlepsze prezenty na jubileusz firmy

Jeżeli jednak budżet na to pozwala, to przy organizacji jubileuszu firmy warto rozważyć też pomysł wręczenia prezentów. Zapomnij jednak o gadżetach z logiem organizacji. Zwykle są one bowiem nieprzydatne. Zamiast tego, coraz bardziej popularne staje się wręczanie giftów w formie np. kart prezentowych czy voucherów na różne przeżycia. Prezent w takiej formie z pewnością zostanie w pamięci pracowników na dłużej, a przy okazji zapewni im ciekawą rozrywkę lub chwilę relaksu.

Prezenty na jubileusz firmy dla pracowników

Jeżeli zastanawiasz się, jaki prezent na 10 lecie firmy wręczyć pracownikom, na początku odpowiedz sobie na pytanie, jakich emocji chciałbyś im dostarczyć za pomocą podarku. Jeśli zależy Ci na tym, aby z okazji jubileuszu podziękować pracownikom za wsparcie i zaangażowanie, możesz wręczyć im różnego rodzaju vouchery na masaże bądź zabiegi relaksacyjne. W taki sposób nie tylko zapewnisz im chwilę odpoczynku od obowiązków, ale też możliwość zadbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Według najnowszych badań na rynku pracy, obdarowywanie pracowników takimi ciekawymi benefitami może świetnie wpłynąć na ich postrzeganie firmy, co finalnie… będzie również benefitem dla zarządu firmy!

Nie wolno też zapomnieć o prezencie dla szefa na 25-lecie przedsiębiorstwa. Jeżeli szef odniósł duży sukces, trzeba go odpowiednio wynagrodzić. Dobrym pomysłem może być zatem przygotowanie odpowiedniej statuetki bądź personalizowanego vouchera na ulubioną aktywność. Wielu biznesmenów lubi wybierać się na golfa – może zaproszenie na taką grę będzie strzałem w dziesiątkę i w tym przypadku? Jeśli dobrze znacie pasje szefa, możecie też zdecydować się na zakup vouchera pomocnego w ich realizacji. Kurs barmański dla pasjonata drinków czy nauka wspinaczki dla miłośnika sportu… pomysłów jest nieograniczona ilość!

Prezenty z okazji jubileuszu firmy dla partnerów biznesowych

Najtrudniejszym zadaniem przy organizacji jubileuszu firmy może się okazać przygotowanie podarunków dla partnerów biznesowych. Gdyby nie partnerzy, wiele projektów nie doszłoby do skutku, dlatego też warto poświęcić im więcej uwagi i zaproponować coś ciekawego. Oryginalnym pomysłem na prezent dla partnerów może być zaproszenie do luksusowej restauracji bądź voucher do SPA. Taki elegancki i luksusowy podarunek zapadnie im w pamięci na długo, a przy okazji wyrazi wdzięczność zarządu za wsparcie na długiej drodze budowania firmy odnoszącej sukcesy.

Jeżeli z kolei zależy Ci na wyjściu poza sztywne, formalne ramy wręczania prezentów partnerom biznesowym, możesz sprawdzić ofertę voucherów na rozmaite atrakcje. Możesz być pewien, że wręczając zaproszenie na strzelnicę lub skok spadochronowy swoim partnerom, zaimponujesz im swoją oryginalnością i przy okazji zadbasz o wizerunek prowadzonej przez siebie firmy. Takie aktywności pełne adrenaliny będą świetnym prezentem dla dojrzałych mężczyzn, którzy lubią przeżywać nowe wyzwania; może nawet zdecydujecie się wybrać razem i przeżyć wspólną przygodę w takim miejscu? To świetny pomysł, aby przy okazji zadbać o Wasze relacje biznesowe!Prezenty dla klientów

Zastanawiasz się, czy powinieneś wręczyć prezent na 30-lecie firmy również swoim klientom? Jak już wspominaliśmy wyżej, obdarowywanie osób z okazji jubileuszu nie jest żadnym obowiązkiem, ale z perspektywy marketingu i PRu firmy oczywiście warto to rozważyć. Prezenty dla klientów mogą być świetnym sposobem zadbania o relację firma-klient i nadaniu jej mniej formalnego charakteru. Postaraj się zatem wysłać chociaż krótką notatkę z podziękowaniami swoim najwierniejszym klientom, a do notatki dołącz voucher do dobrej restauracji, bądź personalizowany gadżet. Ciekawym pomysłem może też być wręczenie klientowi zestawu do samodzielnego stworzenia ulubionego alkoholu. Decydując się na taką formę podziękowania, zadbasz o kreowanie pozytywnych skojarzeń z firmą i jej zarządem.

Współczesne korporacje coraz częściej odchodzą od formalnych zasad dot. dress code'u i kultury pracy, dlatego też przygotowując prezenty dla klientów z okazji jubileuszu firmy, warto podejść do zagadnienia kreatywnie i nie ograniczać się sztywno wyznaczonymi ramami. W końcu w środowisku pracy też potrzebujemy dobrych, trwałych relacji z innymi ludźmi – spójrzmy na nich zatem po ludzku i obdarujmy ich czymś, co sprawi im radość!

bottom of page