top of page
  • Zdjęcie autoraSylwia Kober

Wyjazd integracyjny - jakie niesie korzyści i jak go zorganizować?

Ostatnie lata pokazały, że wyjazdy integracyjne zyskują popularność w wielu polskich przedsiębiorstwach z różnych branż. Nic dziwnego, gdyż na Zachodzie ten element prowadzenia biznesu dał się poznać jako niezwykle korzystny dla całego przedsiębiorstwa. Wyjazd integracyjny to jeden z lepszych sposobów na zbudowanie więzi pomiędzy pracownikami, a także między pracownikami a przełożonymi. Zatem warto, aby wyjazdy integracyjne na stałe zagościły w firmowym kalendarzu. W tym artykule poznasz najlepsze pomysły na wyjazdy integracyjne dla pracowników oraz dowiesz się, jak je zorganizować, aby były atrakcyjne.


Czym właściwie jest wyjazd integracyjny?

Organizacja wyjazdu integracyjnego dla pracowników firmy to nie lada wyzwanie dla odpowiedzialnych za to zadanie osób. Każdemu organizatorowi przyświeca jednak jeden cel - integracja pracowników. Sięgając do definicji w słowniku języka polskiego PWN – integracja to proces tworzenia się całości z części. Zatem można śmiało wysnuć wniosek, że zintegrowani pracownicy są kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.


Czym właściwie jest wyjazd integracyjny? Może przyjąć formę wyjazdu szkoleniowo integracyjnego lub być czystą formą rozrywki, podczas której pracownicy skupią się na odpoczynku i budowaniu relacji. Jednym z popularniejszych pomysłów są wyjazdy integracyjne w góry oraz nad morze. Argumentem przemawiającym za tymi kierunkami jest baza noclegowa przygotowana na przyjęcie większej liczby gości, atrakcje turystyczne i oczywiście walory przyrodnicze. Bliskość morza, szum jego fal lub piękna panorama gór działają kojąco, więc pracownicy mogą zregenerować siły, a liczne szlaki turystyczne warte eksploracji staną się urozmaiceniem firmowego wyjazdu integracyjnego. Wycieczka krajoznawcza po okolicy z dobrym przewodnikiem to świetna forma aktywnego wypoczynku. Przy planowaniu tras warto wziąć pod uwagę stopień trudności szlaku i ogólną kondycję pracowników.


Firmowy wyjazd integracyjny może być także wypadem za miasto zorganizowanym podczas weekendu. Dobrze jest sprawdzić ofertę pobliskich pensjonatów czy domków zlokalizowanych nad jeziorem, gdzie pracownicy odpoczną na łonie natury, a wieczorem zintegrują się biesiadując przy ognisku.

Takie miejsca często oferują możliwość organizacji gier zespołowych np. gry w piłkę nożną lub siatkową. Tego typu aktywności są ważnym elementem team buildingu, poprawiają komunikację w zespole, a zdrowa sportowa rywalizacja zbliża ludzi i poprawia nastrój.



Program wyjazdu integracyjnego zawierający szkolenie w plenerze to ciekawy sposób przekazania wiedzy. Warsztaty przeprowadzone z dala od środowiska biurowego, za to w bliskim kontakcie ze środowiskiem naturalnym, cechują się wysoką efektywnością. Szkolenia plenerowe mogą przyjąć formę survivalu, warsztatów artystycznych czy gier zespołowych, które tak naprawdę mają za zadanie kształtowanie umiejętności miękkich. Takie zajęcia w kontekście team buildingu poprawiają komunikację w zespole, uczą współpracy i kreatywności. Jeżeli szkolenie odbywa się podczas wyjazdu integracyjnego, to neutralny grunt tworzy lżejszą atmosferę, a pracownicy wykazują się pozytywnym nastawieniem. Organizacja szkolenia poza miejscem pracy ma też pewne minusy - między innymi wiąże się z wysokimi kosztami, które obejmują koszty dojazdu, zakwaterowania i przygotowania zaplecza szkoleniowego. Niewątpliwie zalet jest jednak o wiele więcej, a szkolenia w plenerze zwiększają motywację i satysfakcję z pracy, czego efektem są finalnie większe zyski firmy.


Czy wyjazdy integracyjne są obowiązkowe?

Wyjazdy integracyjne, zwłaszcza jeżeli mają charakter czysto rozrywkowy, są dobrowolne. Pracodawca dokłada starań planując atrakcyjny wyjazd, aby większość pracowników lub wszyscy zechcieli wziąć w nim udział. Jednak czasami różne sytuacje prywatne pracownika mogą uniemożliwić uczestnictwo i wówczas nie może on czuć się przymuszony do wyjazdu.

W dwóch przypadkach wyjazd integracyjny pracowników jest obowiązkowy - jest to wyjazd połączony ze szkoleniem oraz wydane polecenie służbowe przez pracodawcę. Taki wyjazd traktowany jest wówczas jak podróż służbowa i tak jest rozliczany. Kodeks pracy nie reguluje jednak wprost kwestii wyjazdów o charakterze integracyjnym.

Jak zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników?

Aby firmowy wyjazd integracyjny mógł być udany, trzeba spojrzeć na zatrudnionych pracowników i wziąć pod uwagę takie cechy, jak chociażby ich wiek oraz płeć i w oparciu o te podstawowe kryteria dopasować charakter wyjazdu integracyjnego pracowników.

Istotne jest, żeby atrakcje podczas wyjazdu trafiały do wszystkich i umożliwiały budowanie relacji oraz wzmacniały więź z firmą. Sama lokalizacja powinna wywoływać pozytywne emocje w zespole i być odległa od miejsca pracy na tyle, aby zmiana otoczenia była zauważalna. Jeżeli jednak odległość jest znaczna, warto zastanowić się nad organizacją transportu dla pracowników, aby jak najwięcej osób wzięło udział w integracji.

Wybór lokalizacji ułatwi określenie celu wyjazdu - np. jeśli planujecie organizację wyjazdu integracyjnego w celu szkoleniowym, to stawiacie tylko na obiekty oferujące sale konferencyjne i zaplecze szkoleniowe.


Dobre zaplanowanie budżetu to podstawa, a zatem mając nakreślone cele można przystąpić do szacowania kosztów. Na ogólny koszt składają się koszty związane z transportem, wyżywieniem, wynajęciem hotelu, przygotowaniem ewentualnego szkolenia, a także dodatkowymi atrakcjami. Wiadomo, że rozpiętość cenowa może być naprawde szeroka i jest uzależniona od wielu czynników. Wszystko zależy od miejsca pobytu i sezonu (w sezonie letnim ceny noclegów na ogół są wyższe) oraz planowanych szkoleń, warsztatów i ilości atrakcji, którymi chcemy urozmaicić wyjazd. Wycieczka krajoznawcza z przewodnikiem będzie zapewne tańsza niż chociażby loty balonem.


Ciekawą koncepcją jest wybranie motywu przewodniego dla wyjazdu integracyjnego. Do motywu mogą nawiązywać poszczególne atrakcje lub lokalizacja. Planując taki wyjazd, warto wziąć pod uwagę preferencje pracowników, aby realizacja była udana. Przykładowo, jeśli integracja ma być wyjazdem na łono natury to mniej aktywni czy spokojni pracownicy świetnie odnajdą się podczas np. grzybobrania ze zorganizowanym piknikiem. Entuzjastom przygód zaś na pewno bardziej spodoba się wyprawa na quadach lub gra w paintball na specjalnie przygotowanym terenie.


Biorąc pod uwagę, że organizując wyjazd integracyjny jest tak wiele kwestii do uwzględnienia, nie jest to proste zadanie. Aby sobie to ułatwić, warto skorzystać z usług firmy, która zorganizowała już wiele takich eventów i jest ekspertem w tej dziedzinie. Decydując się na pomoc specjalistów z Exp-Pro, możesz mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, a to gwarancja udanego wyjazdu integracyjnego dla firm.


Wyjazdy integracyjne - gdzie warto się wybrać?

Popularną destynacją na wyjazdy integracyjne są Bieszczady. Górskie pejzaże i wszechobecny spokój to dobra sceneria na integrację. Wędrówki po szlakach porą letnią jawią się jako niezła przygoda, a nic nie buduje zgranej ekipy bardziej niż wspólna dobra zabawa. Region ten obfituje też w ciekawe atrakcje. Jedną z nich będzie rejs po Solinie i eksploracja zakątków tego urokliwego jeziora. Z pokładu statku można podziwiać zarówno imponująca linię brzegową, jak i zaporę wodną w Solinie. Grupy, które lubią aktywne spędzanie czasu mogą przepłynąć jezioro solińskie kajakiem, co dodatkowo wprowadzi element rywalizacji w zespole. Jak widać możliwości jest sporo, ale wyjazd integracyjny w góry będzie świetnym pomysłem zarówno latem, jak i zimą, kiedy to ośnieżone stoki zachęcają do szusowania na nartach. W grupie frajda jest większa, a w długofalowej perspektywie wpłynie korzystnie na wzajemne relacje pracowników. Jak widać Bieszczady na wyjazd integracyjny to świetny wybór o każdej porze roku.



Jakie atrakcje na wyjazdy firmowe integracyjne warto zaplanować?

Wybór atrakcji, które warto zaplanować na wyjazd integracyjny będzie zależny w znacznej mierze od lokalizacji i możliwości dostępnych w danym regionie. Wybierając nadmorskie miejscowości warto postawić na sporty wodne, takie jak pływanie motorówką, wakeboarding, a przy dobrych wiatrach windsurfing lub kitesurfing. Świetną rozrywka będzie też wyprawa wodnym bananem - jazda z prędkością po tafli wody na pewno podniesie poziom adrenaliny uczestników i wywoła niezapomniane emocje. Sporty wodne kojarzą się ze słońcem i dobrą zabawą podczas odpoczynku w beach barach, więc taki wyjazd integracyjny zapadnie w pamięci pracowników na długo.


W innych regionach Polski na wyjazdy firmowe integracyjne doskonale sprawdzi również wyprawa off road 4x4, podczas której pracownicy sprawdzą się w roli kierowcy auta terenowego. Błoto, strome podjazdy czy grząski teren to nie jedyne przeszkody, ale za to ich pokonanie wywoła maksimum satysfakcji. Wspólne pokonywanie przeszkód w terenie wprowadza nutkę adrenaliny i uczy współpracy. Zwłaszcza, jeśli któryś z uczestników zakopie się na bezdrożach.



Miłośnikom dobrej zabawy z kolei na pewno spodoba się wizja całodniowego szaleństwa w parku rozrywki Energylandia. Atrakcje, które czekają na odwiedzających przyprawią ich o wysoki poziom adrenaliny. Niektóre rollercoastery gwarantują prawdziwie ekstremalną rozrywkę i przeznaczone są dla śmiałków o mocnych nerwach. Mimo, że powszechnie to miejsce kojarzy się rozrywką dla dzieci i młodzieży, to przecież każdy dorosły może poczuć dziecięcą radość.


A jakie spokojne atrakcje warto zaplanować? Wyjazd integracyjny pracowników urozmaicony atrakcjami, które wyzwolą kreatywność to strzał w 10! Warsztaty ceramiczne, mydlarskie czy tworzenia świec pobudzą twórczo pracowników. Własnoręcznie wykonany produkt będzie zaś wspaniałą pamiątką firmowego wyjazdu. Doskonałą atrakcją mającą na celu integrację pracowników są też warsztaty kulinarne. Stawiając na tego typu rozrywkę, warto zastanowić się nad tematyką kursu. Popularnością cieszą się kursy kulinarne z zakresu kuchni włoskiej, w trakcie którego uczestnicy przygotowują pizzę i różnego rodzaju makarony. Integracja w takiej formie będzie bardzo przyjemna, wspólne gotowanie i spożywanie posiłków zbliża i skraca dystans pomiędzy pracownikami. W końcu dobra atmosfera w zespole wpływa finalnie na lepszą wydajność.



Korzyści z wyjazdów integracyjnych

Wyjazdy integracyjne przynoszą wiele korzyści dla obu stron. Zatem jakie korzyści z wyjazdów integracyjnych mają pracownicy, a jakie firma?


Korzyści dla pracowników:

  • rozwój kompetencji związanych z pracą w zespole,

  • poprawa komunikacji pomiędzy pracownikami,

  • przełamanie barier/dystansu poprzez poznanie współpracowników w mniej formalnych warunkach,

  • wzrost satysfakcji z wykonywanej pracy,

  • wzrost zaufania do współpracowników,

  • zmniejszenie stresu,

  • zdobycie nowych doświadczeń.


Korzyści dla firmy:

  • wzrost wydajności poprzez zwiększoną motywację pracowników,

  • poznanie pracowników, ich mocnych i słabych stron,

  • budowanie pozytywnego wizerunku firmy,

  • rzadsze konflikty w zespołach i łatwiejsze ich rozwiązywanie,

  • mniejsza rotacja pracowników,

  • wzrost lojalności i zaufania pracowników do pracodawcy,

  • poprawa ogólnej atmosfery w firmie co wpływa na wzrost zaangażowania pracowników w wykonywanie obowiązków, którzy stają się bardziej otwarci na nowe wyzwania i przyczyniają się do ustawicznego rozwoju firmy,


Regularnie organizowane wyjazdy integracyjne przyczyniają się poprawy relacji na linii pracownik - pracodawca oraz budowania więzi między członkami zespołów pracowniczych. Dla pracowników to również forma docenienia i informacja, że są ważni dla firmy.

Wyjazdy integracyjne jak widać wyraźnie są skutecznym narzędziem motywacji. Większa motywacja to wzrost zaangażowania, a dobrze zintegrowani pracownicy potrafią się poprawnie komunikować, co usprawnia przepływ informacji, wymianę pomysłów i w końcu szybszą realizację celów. Wpływ dobrej atmosfery w firmie na ogólną współpracę i wzrost satysfakcji jest nieoceniony. Firmy organizujące wyjazdy integracyjne cieszą się dobrym wizerunkiem i stają się atrakcyjnym pracodawcą na rynku pracy. Niewątpliwie warto włączyć je do biznesowego kalendarza i obserwować pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.


bottom of page