top of page
  • Zdjęcie autoraSylwia Kober

Pomysły na team building. 7 niezawodnych zabaw team buildingowych

Team building to proces budowania i rozwijania efektywnego zespołu pracy poprzez organizowanie różnorodnych działań i aktywności mających na celu zacieśnienie więzi między członkami zespołu, poprawę komunikacji, wzrost zaufania oraz współpracy. Celem team buildingu jest stworzenie atmosfery sprzyjającej efektywnej pracy grupowej oraz motywowanie członków zespołu do osiągania wspólnych celów. Aktywności team buildingowe mogą być organizowane zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią, i mogą obejmować różnorodne formy, Team building to nieodłączny element w procesie tworzenia relacji pomiędzy pracownikami i wyraz zaangażowania pracodawcy. W prowadzeniu zespołu ku wspólnym celom pomaga nie tylko określenie jasnych celów, ale także odpowiednia integracja i motywacja. Dlatego świetnie sprawdzą się właśnie zabawy team buildingowe. Poznaj 7 niezawodnych pomysłów na team building.


zespół ludzi przy pracy


Czym właściwie jest team building?

Budowanie zespołu poprzez angażowanie członków w grupowe aktywności to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i odpowiedniego podejścia, ponieważ zespołem nie zostaje się od razu, ale staje się nim poprzez wspólne działania i doświadczenia. Zespół tworzą nie tylko pojedyncze osoby z grona podwładnych, ale także przełożeni, którzy również mogą wziąć udział w aktywności team buildingowej i dać się poznać pracownikom z nieco innej strony. Praktyka team buildingu odgrywa tutaj istotną rolę, pomagając członkom zespołu lepiej się poznać, zrozumieć swoje indywidualne cechy i sposoby pracy, a także nauczyć się efektywnej komunikacji i współpracy. Więcej o team building przeczytasz w tym wpisie.

Pomysły na team building. Gry i zabawy integracyjne dla Twojego zespołu

Aktywności integracyjne, które można wykorzystać jako pomysły na team building, mogą obejmować różnorodne formy, takie jak terenowe wyzwania, miejskie gry czy strategie biznesowe. A także zadania wymagające współpracy, logicznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Ważne jest, aby te aktywności były dobrze przemyślane i dostosowane do potrzeb i charakteru grupy, a wtedy przyniosą oczekiwane rezultaty. Aby mieć pewność, że gry i zabawy integracyjne dla Twojego zespołu będą odpowiednie warto skorzystać z pomocy ekspertów z Exp-Pro. To liderzy w organizacji imprez i wyjazdów integracyjnych z wieloletnim doświadczeniem. Zadbają oni o potrzeby Waszej grupy i przedstawią najlepsze rozwiązania.

Weekendowa szkoła przetrwania w ramach wyjazdu integracyjnego

Nic nie łączy członków zespołu tak, jak wyjazd integracyjny, a taki w formie weekendowej szkoły przetrwania będzie również świetnym wspomnieniem. Wspólne zmagania dodatkowo zbliżą uczestników. Zorganizuj wyprawę na łono natury, gdzie zespół będzie musiał wspólnie radzić sobie w warunkach outdoorowych. Zadania mogą obejmować budowę schronienia, poszukiwanie pożywienia czy rozpalanie ognia. Działania na łonie natury wymagają współpracy i zaufania między członkami zespołu. Wspólne radzenie sobie z trudnościami i wyzwaniami może zbliżyć uczestników, a konieczność planowania działań, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w warunkach outdoorowych sprzyja rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Weekendowa szkoła przetrwania może być doskonałą okazją do integracji nowych członków zespołu lub budowania więzi między istniejącymi już członkami. Wspólne przeżycia i doświadczenia mogą sprawić, że zespół poczuje się bardziej zjednoczony.


kurs gotowania jako team building

Kurs gotowania jako przepis na zgrany zespół

Kurs gotowania jako zabawa team buildingowa to doskonały sposób na integrację zespołu i budowanie relacji między jego członkami. Wspólne gotowanie stwarza okazję do wymiany doświadczeń oraz wspólnego rozwiązywania problemów, co może przekładać się na lepszą efektywność pracy w zespole. Jednak to, co sprawia, że taka forma team buildingu jest wyjątkowa, to jej angażujący charakter i pozytywne emocje, które generuje. Kreowanie posiłku razem, rywalizacja w przygotowywaniu potraw, a także wspólne degustowanie efektów pracy sprawiają, że uczestnicy zespołu mają szansę na wspólne doświadczenie czegoś wyjątkowego i niezapomnianego.

Tematyka kursów kulinarnych jest naprawdę różnorodna i może obejmować takie kuchnie świata jak włoską, japońską czy gruzińską. Aby wspólne gotowanie sprawiło radość członkom zespołu, warto wcześniej rozeznać się jaka kuchnia jest im bliższa lub zrobić ankietę wśród pracowników. 

Zabawy integracyjne dla dorosłych na świeżym powietrzu

Pomysły na team building na świeżym powietrzu są naprawdę ciekawe. Zabawy integracyjne takie jak gry terenowe mogą rozładować ewentualne napięcia pomiędzy jednostkami oraz wprowadzić radosną atmosferę. Do takich zabaw należą gry terenowe jak np. wyścigi w workach, przeciąganie liny, lub podchody, a wspólne rozwiązywanie zadań terenowych wymaga komunikacji i koordynacji działań, co sprzyja budowaniu relacji. Wykorzystanie parków linowych jako pomysł na team bulidingową grę może być doskonałym sposobem na budowanie więzi w zespole. Pokonywanie przeszkód na wysokościach wymaga współpracy i wsparcia ze strony kolegów z drużyny. To także świetna odskocznia od codziennej rutyny i okazja do integracji.

Przy organizacji zabaw integracyjnych ważne jest, aby dostosować wybór gier do preferencji i możliwości uczestników oraz zadbać o bezpieczeństwo podczas ich realizacji.


przeciąganie liny

Kreatywne gry i zabawy team buildingowe

Zapewnijcie swojemu zespołowi możliwość wyrażenia swojej kreatywności poprzez zajęcia, które mają zadanie ją pobudzić! Organizacja chociażby takich zajęć, jak warsztaty malowania, rzeźbienia czy tworzenia biżuterii może być doskonałą okazją do wyrażenia kreatywności przez członków zespołu. Wspólne tworzenie rękodzieł może sprzyjać integracji, rozwijaniu umiejętności współpracy oraz kreatywnego myślenia. Dobrym pomysłem będzie też zorganizowanie konkursu np. na najlepszy plakat, slogan czy logo związane z zespołem lub projektem. Uczestnicy będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami artystycznymi, a jednocześnie będą musieli współpracować, aby osiągnąć wspólny cel. Doskonałą okazją do rozwijania umiejętności współpracy w sytuacji kryzysowej będzie organizacja sesji improwizacji teatralnej, podczas której uczestnicy muszą szybko reagować na zmienne sytuacje i wspólnie tworzyć scenki. Ta zabawa sprzyja rozwojowi kreatywności w grupie oraz poprawia umiejętność szybkiego myślenia w rozwiązywaniu problematycznych kwestii. 

Paintball - team buildingowa klasyka

Paintball może być świetną grą team buildingową, która promuje strategiczną współpracę, komunikację i budowanie zaufania w zespole. Znajdź odpowiednie miejsce do gry w paintball, najlepiej pole paintballowe, które oferuje różnorodne tereny i przeszkody. Na szczęście takich miejsc nie brakuje, gdyż paintball jest niezwykle popularny. Przez rozpoczęciem gry podziel uczestników na drużyny, które będą rywalizować ze sobą podczas gry. Staraj się, aby drużyny zrównoważone pod względem umiejętności i doświadczenia, w końcu to ma być zabawa! Po zakończeniu gry przeprowadź z zespołem krótką analizę, w której uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi refleksjami i wnioskami na temat gry oraz zastanowić się, co można było zrobić lepiej lub inaczej. Paintball jako zabawa team buildingowa uczy jak efektywnie komunikować się ze sobą, informować o ruchach przeciwnika i planować strategię. W trakcie gry w paintball drużyny muszą szybko podejmować decyzje i adaptować się do zmieniającej się sytuacji. Sprzyja to rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów i jest sprawdzianem na kim poszczególni członkowie zespołu mogą polegać. Gra w paintball może być motywująca i integracyjna, ponieważ uczestnicy mają szansę wspólnie przeżyć emocjonujące doświadczenie i zapamiętać je na długo.


team building podczas gry w paintball

Sportowe zajęcia team building

Wspólne treningi sportowe, takie jak joga, fitness czy bieganie, mogą być doskonałą formą team buildingu, która nie tylko zacieśnia więzi między członkami zespołu, ale także przynosi wiele innych korzyści. Treningi sportowe to wspólne doświadczenie, które łączy uczestników zespołu. Przezwyciężanie trudności razem i osiąganie wspólnych celów buduje więź i wzmacnia poczucie wspólnoty. Takie aktywności jak joga czy pilates sprawdzą się szczególnie w żeńskich zespołach, ale też mieszanych, co dodatkowo może być zabawnym doświadczeniem. Podczas treningów sportowych członkowie zespołu mogą wzajemnie wspierać się i motywować do osiągania lepszych wyników. To wzajemne wsparcie przyczynia się do budowania zaufania i więzi między nimi. Zwłaszcza jeśli treningi wymagają dobrania się w pary. Warto wspomnieć, że wspólne pokonywanie fizycznych wyzwań może zwiększyć motywację i determinację członków zespołu. Widząc, jak inni radzą sobie z trudnościami, można czerpać inspirację do własnych wysiłków, a to doświadczenie zaadoptować później do sytuacji w pracy. Do sportowych gier warto zaliczyć też gry zespołowe takie jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. To doskonałe narzędzie team buildingowe i sposób na zdrową rywalizację między zespołami.team building na boisku do siatkówki

Gra w Escape Room - budowanie zespołu poprzez rozwiązywanie zagadek

Gra w Escape Room to doskonała forma team buildingu, która pozwala członkom zespołu na rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów, komunikacji i współpracy. Dlaczego jest to skuteczna i satysfakcjonująca aktywność? Przede wszystkim stawia przed uczestnikami serię zagadek, łamigłówek i zadań do rozwiązania w ograniczonym czasie. Dzięki temu członkowie zespołu muszą skupić się na analizie problemów i szukaniu kreatywnych rozwiązań, aby to zrobić  muszą skutecznie komunikować się ze sobą, dzielić się pomysłami i planować strategię działania. To także sztuka zarządzania ograniczonym czasem na rozwiązanie zadania i w końcu radość ze wspólnego sukcesu kiedy uda się wyjść z pokoju. To może zwiększyć motywację i dodać energii do dalszej pracy zespołowej.


Gry i zabawy team buildingowe stanowią doskonałą okazję do zacieśnienia więzi w zespole, rozwijania umiejętności współpracy oraz motywowania do osiągania wspólnych celów. Wybierając kreatywne i zróżnicowane aktywności, można nie tylko wzmocnić relacje w zespole, ale także zapewnić jego członkom satysfakcję i przyjemność z uczestnictwa. To połączenie pracy nad rozwojem zespołowym z przyjemnością spędzania czasu razem, co przekłada się na atmosferę w środowisku pracy. Regularnie organizowane różnorodne gry team buildingowe, które będą dostosowane do potrzeb i charakteru zespołu  przyczynią się do jego rozwoju i sukcesów.


bottom of page