top of page
 • Zdjęcie autoraEmotivo

Jak przygotować miejsce pracy na „nową normalność” w erze po COVID-19

Chociaż wszyscy tego pragniemy, życie i praca w najbliższym czasie nie wrócą do normalności, a przynajmniej nie do normalności, którą znaliśmy przed pandemią. Zamiast tego prawdopodobnie będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej normy, która będzie polegać na przestrzeganiu świeżo wdrożonych zasad dystansowania społecznego tam gdzie to możliwe, i która obejmować będzie także nasze miejsca pracy. Większość obostrzeń i zasad pozostanie z nami na długo, a praca już nigdy nie będzie taka sama.

Zachowaj dystans

Jeśli pracujesz w środowisku biurowym, stanowiska pracy muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie.

– Pomiędzy biurkami powinny być zachowane wymagane odstępy. Problem pojawia się, kiedy przestrzeń jest za mała, aby to umożliwić. Na szczęście przez okres kwarantanny organizacje nauczyły się realizowania zadań w formule home office, dzięki czemu można wprowadzić pracę rotacyjną. W ten sposób mniej osób przebywa jednocześnie w biurze, co gwarantuje większą przestrzeń do aranżacji funkcjonalnej i pozwala na zachowanie dystansu – Karolina Dudek, Workplace Strategy Director w Forbis Group.

Punkty kontaktowe

Oprócz zapewniania pracownikom odpowiedniego dystansu podczas pracy, należy również ograniczyć ich kontakt z „punktami kontaktowymi”, np. klamkami do drzwi.

 1. Pomyśl o przejściu na karty kluczowe w celu wejścia do bezpiecznych lokalizacji,

 2. Jeśli trzeba zamknąć drzwi, możesz pomyśleć o zainstalowaniu dozowników odkażających obok, aby pracownicy odkażali ręce po dotknięciu klamki,

 3. Lub po prostu zostaw rolkę ręczników papierowych przy każdych drzwiach, aby pracownicy nie musieli fizycznie dotykać drzwi i mogli użyć papieru jako bariery,

 4. Możesz również zainstalować mosiężne klamki do drzwi – są one znane ze swoich właściwości antybakteryjnych.

Przerwy na lunch

Pamiętaj, że podczas przerw na lunch należy również przestrzegać zasad dystansu społecznego, więc jak możesz to zapewnić?

Jednym z zaleceń, które możesz wprowadzić w porze lunchu jest poproszenie połowy siły roboczej, aby jadła w samochodach lub na zewnątrz, aby zwolnić krzesła w stołówce. Inną opcją zapewnienia przestrzegania dystansu społecznego podczas lunchu jest napisanie „tak” i „nie” na oparciu krzeseł, aby przypomnieć pracownikom, aby nie siedzieli zbyt blisko siebie. Możesz, również ustalić godziny w jakich wyznaczone grupy pracowników mogą korzystać z kuchni i stołówki.

Klimatyzacja

Bakterie łatwiej rozprzestrzeniają się w miejscach, które nie są dobrze wentylowane. Właśnie dlatego zapewnienie dobrej klimatyzacji powinno być jedną z pierwszych rzeczy, zanim pozwolisz swoim pracownikom ponownie wejść do miejsca pracy.

Możesz:

 1. Zwiększ wentylację we wspólnych przestrzeniach poprzez regulację klimatyzacji,

 2. Otwórz okna, jeśli to możliwe,

 3. Zainstaluj filtry powietrza i wymień stare.

Urządzenia sanitarne i dezynfekcja

Jako pracodawca masz obowiązek dbania o to, aby Twoi pracownicy mogli pracować w bezpiecznym środowisku:

 1. Dostarcz chusteczki i środki czyszczące, aby pracownicy mogli czyścić swoje biurka przed i po zakończeniu pracy,

 2. Zachęcaj do częstego czyszczenia wspólnych przestrzeni,

 3. Zapewnij żel do rąk, mydło i czyste urządzenia do mycia,

 4. Zainstaluj znaki przypominające pracownikom o wymogu regularnej dezynfekcji ich stanowisk pracy i rąk.

Odkrywanie nowych sposobów pracy

* 74% firm zamierza pozostawić część pracowników na stałe w trybie home office po zakończeniu pandemii

 1. Jeśli pracownicy nie muszą wracać do biura natychmiast po zniesieniu blokady, rozważ powroty ludzi do pracy etapami.

 2. Jeśli prowadzisz harmonogram zmian, zachowaj godzinę przerwy między zmianami, aby zdezynfekować przestrzeń,

 3. Stwórz cyfrowy podręcznik zawierający nowe zasady i sposoby pracy dla pracowników, tak aby mogli go przeczytać przed powrotem do pracy,

 4. Ogranicz niepotrzebne spotkania, aby uniknąć gromadzenia się ludzi lub zorganizuj spotkanie wirtualne,

 5. Poinstruuj pracowników, aby w razie konieczności organizowali spotkania tylko w małych grupach i zmniejsz liczbę osób dozwolonych w salach konferencyjnych.

Ważne!

Bądź surowy wobec chorych przychodzących do biura

Nawet gdy Twoi pracownicy są chorzy, mogą czuć się zmuszeni do stawienia się w pracy, aby zakończyć swoje zadania lub po prostu udowodnić, że są pracowici i produktywni. To stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się infekcji, których chcesz uniknąć, teraz bardziej niż kiedykolwiek. Kiedy więc pracownicy odczuwają objawy grypopodobne lub przeziębieniowe, poproś ich, aby pozostali i pracowali.

Zaktualizuj zasady dotyczące zwolnień lekarskich, aby to odzwierciedlić i wyjaśnić, z kim Twoi pracownicy muszą się skontaktować, jeśli nie mają się dobrze i nie mogą przyjść do pracy, oraz kiedy muszą to zrobić.

Im szybciej zaakceptujesz nową normę i zaczniesz się do niej przygotowywać, tym większe masz szanse na sukces. Nie czekaj do ostatniej chwili, w ten sposób unikniesz przestoju.

Jesteśmy ciekawi jak wyglądają realia przygotowań do powrotu po pandemii. Napiszcie w komentarzach jak to wygląda w waszych miejscach pracy.

bottom of page